Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Dy metoda natyrale për të luftuar rrudhat e qafës

02/03/2021 - 17:28

Rrudhat që formohen në qafë mund të shkaktojnë probleme në paraqitjen e jashtme të një gruaje. Një ndër faktorët që ndikon në krijimin e rrudhave në këtë zonë, është dhe pozicioni që marrim gjatë gjumit. Një fytyrë e mbështetur në jastëk, duke fjetur anash ose me fytyrë mund të lërë shenja që mund të duken të përkohshme, por me kalimin e kohës “zënë rrënjë” në lëkurë dhe nuk zhduken kurrë.

Një tjetër armik i lëkurës së qafës si dhe i fytyrës është dielli, i cili lë shenja, njolla dhe krijon thatësi në lëkurë duke shkaktuar rrudha. Me kalimin e kohës, këto rrudha janë të pashmangshme, por në fakt ka disa mjete juridike që mund t’ju ndihmojnë t’i luftoni ato. Përveç faktit se duhet të përfshini një regjim ushqimor të shëndetshëm, mund të përdorni dhe këto maska:

Banane dhe ujë trëndafili

Banania e pjekur përmban veti ideale për të rivendosur freskinë e lëkurës. Merrni një banane të pjekur dhe shtoni një lugë gjelle me ujë trëndafili ose vaj esencial të trëndafilit. Vendoseni në qafë dhe lëreni të veprojë për 30 minuta. Pastaj shpërlajeni me ujë dhe përsëriteni trajtimin tre herë në javë.

Maskë me maja birre

Mungesa e kolagjenit shkakton rrudha dhe e bën lëkurën të duket e dehidratuar dhe për të riaktivizuar prodhimin e tij, bëni një maskë me maja birre. Kombinoni një lugë gjelle mikrobe gruri me një lugë gjelle maja birre dhe vendoseni në pjesën e qafës. Përsëriteni këtë procedurë tre herë në javë për më shumë rezultate. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë, e cila në treg kap shifrën e 500 milionë dollarëve sipas Daily Star.

Ditën e sotme, Princi Philip do të përcillet për në banesën e fundit. Ceremonia mortore, e cila do të bëhet në orën 15:00, me kohën lokal

E para lindi gjuha e më pas shkrimi, megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet e mund të flasim për gjithçka.

Këngëtari me famë botërore, Justin Bieber, ka dhënë së fundmi një intervistë për revistën e njohur GQ.

Një 31-vjeçar nga qyteti i Breshias ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se kishte dhunuar të dashurën e tij për shkaqe xhelozie,

I ndjeri Princi Philip raportohet se ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Lady Dianën. Mediat e huaja kanë publikuar edhe letrat mes

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, insti

Këto tri shenja karakterizohen nga një kuriozitet intelektual, por edhe zgjuarsi e madhe.

Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vje

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tani për tani.