E çukit gjeli, ndërron jetë gruaja!

06/09/2019 - 22:19

Një grua në Australi ka vdekur për shkak të çukitjeve nga një gjel. Mediat shkruajnë se në një fermë në Adelaide gjeli ka çukitur të zonjën në këmbë duke i çarë një venë varikoze, çka i ka shkaktuar hemorragji dhe më pas vdekjen. Gruaja 76-vjeçare po mblidhte vezë nga prona e saj në fermë kur gjeli çukiti në këmbën e saj në mënyrë të përsëritur, sipas një studimi të botuar në fund të gushtit në revistën Forensic Science, Medicine and Patology.

Hemorragjia bëri që gruaja të humbasë ndjenjat dhe më vonë të humbë jetën. E moshuara më parë ishte diagnostikuar me hipertension, diabet tip II dhe vena varikoze.

“Edhe kafshët shtëpiake relativisht të vogla mund të jenë në gjendje të shkaktojnë dëmtime vdekjeprurëse te individët nëse ekzistojnë prekje specifike vaskulare”, thuhet në raport.

Kjo nuk është hera e parë që një gjel ka vrarë ose dëmtuar dikë. Në vitin 2011, një burrë nga Kalifornia u godit me thikë të lidhur në gjymtyrën e gjelit. Një gjel “i egërsuar” u bë gjithashtu shkak për panik në Jasper, Arkansas, në korrik, megjithëse nuk shkaktoi dëmtime të mëdha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasi e ëma e Quaden Bayles, (një djalë 9-vjeçar nga Australia, i lindur me nanizëm) postoi një video ku tregonte pasojat që vuante i biri

Ylli i familjes Kardashian-Jenner, Kim Kardashian, e kujton të atin e ndjerë në çdo festë dhe ditën e sotme i ka dedikuar disa fjalë prek

Në familjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, sot ka festë, pasi djali i madh, Drini, mbush 9 vjeç.

Seriali “Friends” që ka bërë namin në të gjithë botën do të rikthehet sërish në ekran.

Nuk janë të pakta rastet që shqiptarët mahnisin juritë e evenimenteve kushtuar këngëve dhe talenteve të reja në të gjithë botën.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump është tallur me fitoren historike të Koresë së Jugut për filmin më të mirë në

Bullizmi është një fenomen që prek së tepërmi fëmijët me nevoja të veçanta ose aftësi ndryshe.

Princi Harry dhe Meghan Markle nuk do të përdorin më markën e tyre Sussex Royal, konfirmoi sot zëdhënësja e tyre.

Një operacion sekret nga policia spanjolle ka mundur të shpëtojë gjashtë punëtorë të bllokuar në kushte të mjerueshme, në një fabrikë për