E dini për çfarë shërbejnë kopsat e vogla metalike te xhinset?

22/04/2019 - 14:26

Xhinset i veshin të gjithë dhe janë padyshim një nga veshjet më të përdorura në botë, por shumë pak e dinë që ato janë dizenjuar si fillim për punëtorët e ndërtimit dhe minatorët. Arsyeja pse u prodhuan në masë për ta, ishte fakti që materiali i xhinseve është shumë rezistent ndaj kushteve të vështira të punës. 

Sot xhinset vijnë në dizajnë dhe ngjyra të ndryshme, por diçka që e kanë të përbashkët shumica prej tyre është fakti që kanë kopsa metalike te pjesa e xhepave. E dini pse ekzistojnë ato?

Sipas "Times of India", fakti që janë prodhuar fillimisht për punëtorët justifikon dizenjimin me kopsat në fjalë. Për shkak të punës së rëndë, pantallonat e punëtorëve prisheshin në cepat e xhepave, ndaj për të shmangur këtë problem u vendosën kopsat metalike. Që prej asaj kohe xhinset nuk qenë më të njëjtat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Roopkund, një liqen i largët i lartë në Himalajet Indiane, është shtëpia e një prej mistereve më të mëdha të arkeologjisë: skeleteve të r

Majmunët duan të dominojnë jetën në Japoni.

Pas një paralajmërimi që po qarkullonte në rrjet, shumë ndjekës të Instagram u shqetësuan se fotografitë e tyre mund të përdoren.

Dwayne Johnson ishte aktori më i paguar i vitit të kaluar, sipas renditjes vjetore më të fundit të Forbes.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump është bërë gjysh për herë të 10-të.

Historia e dashurisë me ish-bashkëshortin Blerim Xhemaili ka marrë fund qe një kohë, por eksploduesja Erjona Sulejmani nuk e ka harruar b

Bieta Sulo vjen gjithnje afër publikut me postimet e saj, që zgjojnë kureshtje.

Më 13 qershor të këtij viti, aktorja e njohur Edith Gonzales u nda nga jeta, pasi po vuante prej kohësh nga kanceri në mitër.

Princesha Charlotte mund të jetë fëmija i mesëm i Princit William dhe Kate Middleton, por ajo mban vendin e parë për sa i përket pasurisë