E lëpiu qeni, humb jetën për shkak të infeksionit vdekjeprurës

22/11/2019 - 17:08

Një 63-vjeçar nga Bremen i Gjermanisë ka gjetur vdekjen për shkak të një infeksioni vdekjeprurës që iu shkaktua pasi e lëpiu qeni.

Ai kaloi më shumë se dy javë në spital duke u munduar t'i mbijetonte sëmundjes që i shkaktoi pneumoni, gengrenë dhe temperaturë deri 41 gradë celcius.

63-vjeçari ishte infektuar me "Capnocytophaga canimorsus", një bakter që transmetohet nga kafshimet por mund të përhapet dhe me lëpirje.

Bakteri është aq i rrallë sa një studim në Hollandë tregoi se prek një në 1.5 milion njerëz. Por nëse infektohen, atëherë 28 në 31 persona gjejnë vdekjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për disa, 2019-a ka fluturuar, për të tjerë duket sikur s'do të marrë fund kurrë.

Mijëra krijesa të çuditshme kanë pushtuar një plazh në Kaliforni. Krijesat pulsuese janë krimba në formë dhjami, ose “Urechis caupo”.

Përpara atmosferës së festave të Nëntorit, kur shumica e njerëzve bëjnë plane se ku do t`i kalojnë ato, sidomos kur dy ditët e festave i

Zakonisht për festa gjejmë në pemën e Krishtlindjes dhurata që na bëjnë të lumtur.

Kim Kardashian është nënë e 4 fëmijëve, 2 prej të cilëve kanë ardhur në jetë nga një nënë surrogate.

Një ngjarje e veçantë ka ndodhur në Kategorinë e Dytë në slloveni, teksa një lojtar është përjashtuar nga ekipi i tij.

Të paktën një herë në vit, datat e kalendarit përputhen për të na dhënë një të premte të 13-të.

Fotografitë dhe videot e kryeministrit britanik, Boris Johnson duke votuar së bashku me qenin e tij, Dilyn, nuk janë të vetmet që janë bë

Kjo është vila mbresëlënëse e gazetares së njohur Ellen DeGeneres në Los Angeles.

Revista "Forbes" ka renditur të parën në listë si gruan më të fuqishme në botë për vitin 2019, kancelaren gjermane, Angela Merkel.