E premtja e zezë, italianët shpenzuan online 83 mln euro

27/11/2020 - 22:12

Për ata që pëlqejnë të bëjnë shopping e premtja e fundit e nëntorit, ose ndryshe e premtja e zezë është dita më e shumëpritur e vitit. Kjo për faktin sepse shoqërohet nga ulje dhe promocione të nisura në SHBA, por më pas të përhapura edhe në Europë.

Por këtë vit, Italia e ka modifikuar qasjen ndaj kësaj dite për shkak të Covid 19 duke e kthyer gjithçka online.

Mbyllja e detyruar e dyqaneve dhe qendrave tregtare në zonat e kuqe dhe në ato portokalli ka  çuar në mënyrë të paevitueshme drejt shitjeve online. Sipas të dhënave janë 83 milionë euro xhiro që ka kaluar nga dyqanet fizike në web.

Sipas shoqatës së tregtisë dhe modës në Itali, janë 25 milionë euro të shpenzuara për veshje dhe aksesorë, 20 milionë për lodra fëmijësh, 15 milionë euro për teknologji dhe elektroshtëpiake dhe rreth 300 mijë dollarë të shpenzuar për libra, të gjitha të transferuar përmes shitjeve online.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tuna Sejdi dhe Patris Berisha kanë qenë çifti më i diskutuar në mediat rozë këto kohët e fundit.

Çdo 14 shkurt dyqanet e luleve kanë më shumë shitje, restorantet më shumë rezervime dhe të gjithë po mendohen si të surprizojnë dikë.

Agron Duka ka festuar ditëlindjen e tij të 63-të, ditën e sotme.

Si gjithmonë, kundër rrymës! Emmanuel Adebayor, futbollisti nga Togo, i cili ka qenë pjesë e skuadra të mëdha europiane Arsenal, Manchest

Pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump iu kthye pasionit të tij të vjetër; golfit.

Flokët që këputën, maja apo rrënjë të ashpra nuk janë kurrë një eksperiencë e këndshme.

Një dashamirës i maceve që gjeti një kotele të vogël të varrosur në dëborë mendoi se ishte e humbur, por më vonë zbuloi se ishte një nga

Anwar Hadid u rikthye për të punuar në Londër ditën e mërkurë, pasi u kthye nga udhëtimi i tij në Meksikë me të dashurën e tij, Dua Lipa.

Një vajzë 10-vjeçare ka humbur jetën në spitalin Di Cristina në Palermo, për shkak të një sfide në "Tik Tok".