Edhe spinaqi në listën e dopingut?!

25/06/2019 - 21:04

Sipas një studimi të World Anti-Doping Agency, spinaqi përmban një substancë që përshpejton rritjen e forcës në trajnim. Bëhet fjalë për Ecdysteron, i cili ka një efekt është aq të fuqishëm sa që drejtoresha e WADA-s rekomandon që të futet në listën e zezë.

Studimi është drejtuar nga Maria Parr e Institutit të Farmacisë në Universitetin e Lirë të Berlinit. Ajo konstatoi se substanca Ecdysteron sjell fuqi shumë të mëdha dhe një rritje të performancës.

Prof. Parr e përshkruan këtë si efekti Popey ose grushti i hekurt, duke bërë analogji me personazhin e famshëm të filmit vizatimor.

Studimi u krye në formë eksperimenti ku gjatë dhjetë javëve 46 atletëve ju dha ose një placebo ose substanca Ecdysteron. Rezultatet treguan se grupi që mori Ecdysteron shfaqi një rritje tre herë në fuqi krahasuar me grupin e atyre që morën placebo. Rezultate të ngjashme kishin dalë edhe në studimet e mëparshme në vende të tjera.

“Hipoteza jonë ishte se ne vërejmë një rritje të performancës, por nuk prisnim që ajo të ishte kaq e madhe”, tha Parr në një intervistë.

Studimi u mbështet nga Agjencia Botërore Anti-Doping (WADA). Kështu që profesoresha Parr rekomandoi që WADA të vendoste Ecdysteronin në listën e dopingut. Nëse kjo do të ndodhë, kjo do të vendoset nga një organ kompetent i ekspertëve të WADA-s. Megjithatë priten studime të mëtejshme për të konstatuar se sa i përhapur është përdorimi i Ecdysterone në sportet elitare. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rasti i përdhunimit të 15-vjeçares në qytetin e Tiranës tronditi opinionin e gjerë publik duke sjellë një reagim të shpejtë nga shoqëria

Mbrëmja e maturës finalizon një kapitull të rëndësishëm të moshës më të bukur të jetës sonë, adoleshencës.

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare si rrallëherë më parë ka publikuar një peticion i cili ka lidhje me Reformën Zgjedhore, e cila është

Sipas një studimi të fundit, supozohet se tullacët mund të jenë më të rrezikuar të vdesin nga koronavirusi për shkak se disa hormone mash

Problemi i të qenit kriminel është se kur merr objekte që nuk të takojnë, nuk ke asnjë siguri nëse dikush dëshiron të t’i marr ato.

Dje u marshua në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë kundër abuzimit dhe përdhunimit të fëmijëve. Një numër i madh i qytetarëve iu bashkuan k

Të gjitha vendet perëndimore janë vënë në lëvizje pas vdekjes së George Floyd, i cili u vra barbarisht disa ditësh nga një ish-polic në S

Nuk janë të rralla rastet kur Melania Trump e ka vendosur në siklet bashkëshortin publikisht.

Ashtu si çdo fillim muaj, astrologia e njohur Meri Shehu ka qenë e ftuar në emisionin "Rudina", ku edhe ka bërë renditjen e shenjave me m