Egjipt, zbulohet misteri 3200 vjeçar

18/12/2012 - 16:32

EGJIPT - Ka shumë gjasa që shkencëtarët të kenë zbardhur misterin e vdekjes së Faraonit të Madh të Egjiptit - Ramses III. “Ai pati një vdekje të dhunshme”,- mendojnë ata. Ekspertët italianë e studiuan mumjen e sunduesit me ndihmën e tomografit kompjuterik dhe zbuluan se ai kishte një të prerë të madhe në qafë.

Sipas mendimit të mjekëve, ajo është shkaktuar nga tehu i një thikë shumë të mprehtë dhe mund të jetë bërë shkak i vdekjes së faraonit. Ramses III ka sunduar në Egjiptin e Lashtë në shekullin e XII para e.s. Sipas kronikave të kohës, ai u rrëzua nga froni prej djalit të tij dhe njëra nga gratë. Deri më sot nuk dihej nëse i kishte mbijetuar ai grushtit të shtetit apo ishte vrarë nga komplotistët.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vajza e regjisorit të famshëm, Steven Spielberg, ka nisur një karrierë të re në industrinë e pornografisë dhe shprehet se babai i saj e m

Dy gra të cilat blenë shilte për karriget e kopshtit në një dyqan bamirësie në Zyrih, morën shumë më tepër se aq.

Një infermiere greke 34-vjeçare, Stavroula Metaxakis, nga Viannos i Kretës gjeti portofolin me 500 euro të një nëne shqiptare, teksa isht

Një i ri shqiptar ka fituar 30 mijë euro në emisionin e njohur italian Avanti un’ altro”, të drejtuar nga Paolo Bonolis. Shqiptari Xhino

Aktori i humorit, Albano Bogdo, ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjete sociale lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të gjyshes.

Pak javë para se të vriste veten, Caroline Flack shkroi një letër që s’e publikoi dot ku tha se “e ardhmja iu shkatërrua” ngaqë akuzohej

Përdorimi i fjalës “mbretëror" nga Princi Harry dhe gruaja e tij, Meghan, për sipërmarrjen e tyre të re po rishikohet nëse do të lejohet

Kryeministri Edi Rama ka qenë i ftuar mbrëmjen e djeshme në “Real Story” të gazetarit Sokol Balla.

Këngëtari i njohur Harry Styles, ditën e Shën Valentinit është përballur me një situatë të vështirë.

Qytetarët në Britani janë shokuar kohët e fundit, pasi në rrugët e Sunderland janë hedhur jastëkë të mbushur me gjarpërinj.