Ekspertët japin alarmin: Bëni kujdes nga gjarpërinjtë

20/09/2018 - 20:31

   Ekspertët e zvarranikëve u kanë bërë thirrje australianëve që të tregojnë kujdes nga gjarpërinjtë, për shkak të ardhjes së stinës së pranverës.

Persona të cilët nuk kanë trajnimin e duhur për të vepruar në rast se përballen me një zvarranik, janë të këshilluar që të mos i afrohen atyre.

Me ardhjen e stinës së pranverës, gjarpërinjtë dalin në kërkim të partnerit për t’u çiftëzuar, për diell dhe ushqim.

Ekspertët shpjegojnë se me gjasë ata mund të mos kenë ngrenë për muaj me radhë e për pasojë janë tejet të uritur dhe mund të shkojnë pranë shtëpive dhe bahçeve të njerëzve në kërkim të ushqimit.

“Kur kanë ngrohtë mjaftueshëm, i kap uria. Mund të mos kenë ngrënë për muaj me radhë. Ata kanë nevoja të tjera gjithashtu… pranvera është sezoni i dashurisë”, shpjegon Timothy Jackson.

Në rast se shohin një gjarpër, ekspertët i këshillojnë njerëzit që t’i bëjnë një fotografi nëse munden dhe të njoftojnë autoritetet. Por në asnjë rast ata nuk duhet t’u afrohen.

Ekspertët thonë që është në natyrën njerëzore që të shkojnë dhe të ngacmojnë një gjarpër. “Ajo që do të ndodhë është që gjarpri do të mbrojë veten dhe t’ju çojë në spital“, theksojnë ata.

Sipas tyre, gjarpërinjtë zakonisht e sulmojnë njeriun si opsionin e tyre të fundit. Ata e bëjnë një gjë të tillë vetëm në momentin që duan të vetëmbrohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maurizio Sarri të dielën u zyrtarizua si trajneri i Juventusit, pas marrëveshjes që klubi italian arriti me Chelsean për ta liruar trajne

Telefonat celularë janë kthyer në një pjesë të pandashme të jetës sonë dhe shumë nuk i heqin nga dora as kur hyjnë për të kryer nevojat e

Selena Gomez është padyshim një nga yjet më të ndjekura në "Instagram".

Dy personave që drekojnë në një restorant mesatar në Shqipëri fatura nuk do t’i kalojë shumën prej 2,500 lekësh.

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Londër, pasi një bankomat nisi të nxjerr para në kohën që njerëzit kalonin aty pranë.

Vetëm pak ditë më parë ylli televiziv Kim Kardashian ndodhej për një vizitë në “Shtëpinë e Bardhë” ku tregoi se ka nisur bashkëpunimin me

Ditë më parë, saktësisht në ditëlindjen e tij, Gjykata e Tiranës la të lirë reperin Stresi.

Albi Gjoka nga Durrësi, është një i ri shqiptar, që sapo ka hedhur hapat e parë të suksesit në rrugën e politikës së jashtme ndërkombëtar

Truri i njeriut mund të prodhojë 12.000 deri në 50.000 mendime në ditë, megjithatë ende nuk e dimë se çfarë tjetër është i aftë të bëjë.

Ashtu si lëkura, flokët tanë, sidomos në verë, kanë nevojë për mbrojtje nga dielli dhe hidratim.