Ekspertët ngrenë alarmin: Maskat e zeza mund të helmojnë

15/01/2021 - 17:24

Sipas një studimi të publikuar nga Deutsche Welle, maskat e zeza përmbajnë elementë të dëmshëm.

Kimisti Egzon Ademi shpjegon në “Shqipëria live” pse disa maska të zeza prej tekstili janë të dëmshme.

“Disa copa të zeza përmbajnë anilin. Anilina është përbërës i ngjyrave, bojërave, pigmenteve. Megjithatë dua të theksoj se studiuesit në Gjermani kanë marrë vetëm një lloj të maskës së zezë”.

Sipas tij, alinina nuk dallohet pa analizë, por ka një aromë të ngjashme me aromën e peshkut dhe mund ta kuptojmë.

Tregon cilat janë maskat më efektive, “Maska kirurgjikale dhe N95 janë shumë efektive. Maska N95 ndalon 95% të grimcave. Maskat kirurgjikale kanë 3 shtresa, në mes kanë propilen që pengon virusin dhe bakteret të depërtojë. Janë të bërë nga propileni mbi 200 gradë celsius”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga këshillat më të përdorura rëndom nga gjyshet dhe nënat fisnike shqiptare është që “zgjohu herët, që ta kesh ditën përpara.”

Reperi Corey Detiege, i njohur si Chucky Trill ka ndërruar jetë në moshën 33-vjeçare pasi u qëllua për vdekje nga një person i paidentifi

CBS do të paguajë rreth shtatë deri në nëntë milionë dollarë për të drejtat e transmetimit të intervistës prej dy orësh, shumë të pritur

Shkënda Lili është një detektive private, e cila investigon çështje të ndryshme sipas kërkesave të klientëve.

Disa njerëz kanë prirjen e natyrshme të qëndrojnë të lumtur dhe pozitivë edhe në situata të tmerrshme, ndërsa të tjerët thjesht vërshojnë

Printimet në dimër janë tendenca më mbreslënëse e sezonit, e cila synon të transformojë stilin tuaj!

Diego Maradona u nda nga jeta në nëntorin e vitit të kaluar për shkak të një arresti kardiak në moshën 60-vjeçare.

Ky është momenti dramatik, kur një fuoristradë e bardhë futet brenda një supermarket në Britani, duke i hedhur blerësit në ajër.

Albatrosi i njohur me emrin ‘Wisdom’ (Dituri), zogu i egër më i moshuar i botës, ka çelur vezën e saj në moshën 70-vjeçare.

Të gjithë njohim njerëz me fytyrë të përsosur, dhe shumica prej nesh, me siguri, i kemi zili.