A është e rrezikshme të përtypim çamçakëzin?

17/09/2019 - 15:55

Miti i moshës së çamçakëzit të gëlltitur që qëndron në trupin tuaj për shtatë vjet është rrëzuar. Trupi i njeriut është një mrekulli në shumë mënyra. Merrni parasysh faktin që mund të prodhojë miliona qeliza të gjakut në më pak se 60 sekonda.

Por ndonjëherë, aftësitë e tij "minohen". Një shembull i përsosur i kësaj është miti se çamçakëzi mund të qëndrojë në trupin tuaj për shtatë vjet.

"Kjo është po aq e vërtetë shkencërisht sa gëlltitja e farave të shalqirit mund të bëjë që një shalqi të rritet në stomakun tuaj", thotë Caleb Backe, ekspert i shëndetit për Maple Holistics. Le të "zhytemi" në të vërtetën e madhe që qëndron pas faktit se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse përtypni një çamçakëz.

Çfarë ndodh kur gëlltisni çamçakëzin?

Ndërsa nuk është e vërtetë që çamçakëzi qëndron në trupin tuaj për shtatë vjet, është e vërtetë që pjesa sintetike e tij nuk është e tretshme. Por kjo nuk do të thotë që pjesët sintetike thjesht do të ulen për vite me rradhë.

Çamçakëzi rrallë mbetet në trupin tuaj për më shumë se një javë. Kjo për shkak se stomaku zbraz periodikisht përmbajtjen e tij në zorrën e vogël, kështu që nëse gëlltisni çamçakëzin, atëherë ai do të kalonte në zorrë të trashë dhe më në fund do të kalonte në jashtëqitje, shkruan class.

A është e rrezikshme të gëlltisni çamçakëzin?

"Disa përbërës të çamçakëzit, siç janë ëmbëlsuesit treten në të vërtetë", shkruan Fabian Ortega. Sidoqoftë, çamçakëzi i gëlltitur në mënyrë të përsëritur mund të çojë në krijimin e një materiali të padepërtueshëm potencialisht çka çon më tej në bllokimin e zorrëve.

Sa shpesh mund të gëlltisni çamçakëz në mënyrë të sigurtë?

Pra, a mund të gëlltisni herë pas here çamçakëz dhe të jeni në rregull? Sigurisht që JO! "Do të ishte e mençur nga ana juaj që të mos e ktheni këtë veprim në zakon. Për të shmangur një situatë të mundshme përsëritëse është praktike që ju ta pështyni çamçakëzin kur ta shihni të arsyeshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono