Europol: Produktet false në BE xhirojnë 121 miliardë euro

17/06/2019 - 12:07

Aktivitetet kriminale të lidhura me produktet e falsifikuara po kryhen nga rrjete të krimit të organizuar gjithnjë e më shumë të profesionalizuara dhe prodhimi në Europë i produkteve të falsifikuara është një tendencë në rritje, sipas një studimi.

“Në Bashkimin Europian, produktet e falsifikuara dhe produkteve pirate mund të arrijnë deri në 6,8% të importeve për një vlerë rreth 121 miliardë euro. Kjo vlerë në vitet e fundit ka shënuar një rritje të konsiderueshme’’, pohojnë nga institucioni i bashkëpunimit policor Europol dhe agjencia europiane për mbrojtjen e pronësisë intelektuale EUIPO.

Një gamë gjithnjë e më e larmishme e produkteve të falsifikuara dhe produkteve pirate është e aksesueshme në tregun e BE-së.

Përveç artikujve më të shpeshtë ato të luksit, një gamë e gjerë e produkteve të konsumit të përditshëm është tashmë në objektivin e personave falsifikues, sipas studimit, ku citohen veçanërisht produktet kozmetike, pajisjet elektronike, pesticidet, produktet farmaceutike, produktet e duhanit, lodrat dhe pjesët e këmbimit të automjeteve.

Megjithëse pjesa më e madhe e produkteve të falsifikuara në tregun e BE-së janë prodhuar jashtë Europës, më konkretisht në disa rajone të Azisë, prodhimi brenda hapësirës europiane është një trend në rritje’’, sipas një komunikate të përbashkët të Europol-it dhe EUIPO-s. /ATA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Megjithëse thurja zakonisht konsiderohet një hobi i të moshuarve, ky aktivitet është jashtëzakonisht i dobishëm për këdo që është i stres

Në Danimarkë është çelur zyrtarisht sezoni i Krishtlindjes ndërsa në sheshin e Kopenhagenit është vendosur një pemë e dekoruar me rreth 3

Dukesha e Sussexit ka rrëzuar nga fronti sipërmarrësen Kylie Jenner duke u kthyer në një nga femrat më me stil të këtij viti.

Turi për ti rënë botës përqark me motor nuk ka shkuar si duhet për një motoçiklist meksikan.

JLo flet në një intervistë të gjatë për edicionin e ardhshëm të Super Bowl Hlaftime Show 2020, ku do të performojë së bashku me Shakiran:

Mediat serbe e kanë marrë për provokim faktin se një firmë shqiptare ka nisur të shesë çokollata në vendin e tyre.

Videoja e një qeni shqiptar, që shkrihet me tufën e dhenve në një rrugë në Shqipëri, u bë virale në rrjet.

Pamje tronditëse tregojnë mushkëritë e nxira katran të një duhanpirësi, i cili u lidh me zakonin vrastar për 30 vjet.

Autoritetet shtetërore në Nigeri raportojnë se një qytetar i Lagos mbante për kafshë shtëpiake një luan.

Një aksident trafiku ka ndodhur në Austri, ku është përfshirë edhe një shqiptar që jeton atje.