Faktorët e urinimit gjatë natës tek femijët

Postuar: 14/01/2013 - 09:25

 

Urinimi gjatë natës nuk paraqet shprehje të pakënaqësisë së fëmijës që të vijë deri te një qëllim, por bëhet fjalë për diçka që nuk mund ta kontrollojë atë. Për këtë gjë prindërit nuk duhet t'i ndëshkojnë fëmijët të cilët gjatë natës lagen në shtrat.

Shkaqet kryesore për urinimin te fëmijët e shëndoshë janë faktorët gjenetikë, gjumi i fuqishëm, krijimi i përforcuar i urinës në gjumë ose kapaciteti i zvogëluar i fshikëzës urinare. Nëse njëri prej prindërve e ka pasur problemin e njëjtë në fëmijëri, mundësia që edhe fëmija ta ketë këtë problem është 50 për qind. Por nëse këtë problem e kanë pasur të dy prindërit mundësia është madje 80 për qind.

Fëmijët të cilët gjatë natës nuk mund ta kontrollojnë urinimin flenë fuqishëm dhe zgjohen me vështirësi. Këta fëmijë mund të kenë probleme psikologjike, emotive dhe sociologjike të cilat paraqesin pasoja, e jo shkas për urinimin gjatë natës.

Urinimi gjatë natës është shumë stresues për fëmijën, dhe për këtë gjë shpesh është neurotik, i turpshëm dhe ndjehet fajtor dhe i pakuptuar.

Ky problem te disa fëmijë zhduket vetëvetiu, ndërsa te disa të tjerë duhet të shërohet. Problemi ulet me zhvillimin e fëmijës, por me vete bart rrezik nga paraqitja e problemeve serioze psikosociale në periudhën e mëvonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

F40 ishte makina e parë e prodhuar në gjendje të kapte 200mph kur doli në vitin 1987.

Aktorët e Disneyland duhet të respektojnë një sërë rregullash.

Serialet turke janë shndërruar në të preferuarit e shqiptarëve, ku i ndjekin me shumë dashuri për tematikat që trajtojnë.

Tenistja e njohur Simona Halep, e cila është shpallur edhe kampione për femrat gjatë turneut Shenzen, ka zbuluar gjatë një deklarate se n

Modelja Jo Marney, e dashura e një deputeti britanik të djathtë ka dërguar disa mesazhe fyese ndaj të fejuarës së princit Harry, Meghan M

Fakti që është një nga vendet më të pasura, nuk do të thotë që nuk ka lypës.

Një modele 18-vjeçare italiane ka nxjerrë në ankand virgjërinë e saj.

Një incident i vogël ka ndodhur në shkallët e kuvendit ku ‘pre’ e ‘syrit të keq’ ka rënë një nga deputetet e Partisë Demokratike.

Dy vjet më parë, një rast shkaktoi një tronditje: dy vajza nuk morën nënshtetësinë zvicerane për shkak se refuzuan mësimet e notit, shkru

   Takat e larta dhe shkallët e lagura nga shiu duket se nuk janë kombinimi më i mirë për një deputete.