Faktorët që ju shtojnë rrudhat në lëkurë

26/09/2020 - 13:01

Faktorët kryesorë që ndikojnë në shtimin e rrudhave të lëkurës kanë të bëjnë me zakonet tuaja të përditshme. Për të qëndruar të rinj dhe sa më të freskët, ju duhet të dini se cilat ushqime të shmangni, të ndryshoni rutinën tuaj si dhe të zgjidhni në mënyrë të duhur produkttet që përdorni për të larë fytyrën.

Ja faktorët që ndikojnë në shtimin e rrudhave të lëkurës:

  • Banjat e gjata dhe të nxehta çojnë në lëkurë më të thatë.
  • Mungesa e gjumit çon në dehidratim të lëkurës.
  • Dietat e pabalancuara ndikojnë në procesin e plakjes së lëkurës.
  • Konsumimi i mishit të kuq është një faktor që ndikon në shtimin e rrudhave  në fytyrë.
  • Mungesa e proteinave parandalon qelizat e lëkurës të rinovohen.
  • Mungesa e antioksidantëve sjell formimin e më shumë rrudhave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-bashkëshortja e Raoul Bova, Chiara Giordano po përjeton një histori të re dashurie me balerinin e njohur të spektaklit më të ndjekur

Shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë jashtëzakonisht të rrallë të bazuar në karbon në atmosferën e hënës së Saturnit Titan që mund të e

Andrra Destani dhe Sinan Hoxha ngelen një nga çiftet më të dashur për publikun shqiptar. Gjithashtu Andrra, është mjaft aktive në rrjete

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një 55-vjeçare me profesion terapiste vrau dy vajzat e saj binjake 7-vjeçare teksa këto të fun

Në vitin 1980, paleontologët nga Universiteti “ California Riverside” vizituan Ishullin Seymour, pjesë e në zinxhiri ishullor në Gadishul

Një prej personave më të famshëm në Instagram, milioneri Gianluca Vacchi dhe e dashura e tij Sharon Fonseca 25 vjeçare, janë bërë prindër

Melania Trump aktualisht shpreson që burri i saj Donald Trump të dalë fitimtar në zgjedhjet presidenciale por në një rrëfim të ish-të das

Me një buqetë gjigante me trëndafila të kuq në formë zemre dhe shkronjën “F” të formuar me trëndafila të bardhë si dhe me një unazë të bu

Përpara debatit me kundërshtarin Joe Biden, presidenti i SHBA-së Donald Trump, u fotografua në shoqërinë e Melania Trump, ose së paku një

Aktorja dhe modelja e njohur Michelle Hunziker, ka kritikuar Kryeministrin Giuseppe Conte për rregullat e reja të Covid-19, ku do të mbyl