Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Fenomeni natyror shkakton habi në shëtitoren "Taulantia" (FOTO & VIDEO)

25/02/2021 - 19:47

Hëna e plotë që mbrëmjen e sotme ndriçon mbi Durrës ka krijuar një zbaticë të madhe në shëtitoren “Taulantia”.

Siç shihet qartë në pamjet filmike që "DurrësLajm" po publikon më poshtë, deti është tërhequr shumë metra.

Aty ku më parë deti arrinte thellësinë deri në një metër apo edhe më thellë, tani duket veç rëra.

Koha e mirë e këtyre ditëve të fundit ka bërë që deti të jetë shumë i qetë, gjë që ndihmon edhe zbaticën të jetë më e theksuar gjatë mbrëmjes së kësaj të enjteje.

Madje të shumtë ishin edhe qytetarët që shkrepnin foto, për të fiksuar fenomenin e zakonshëm natyror.

Baticat dhe zbaticat lidhen shumë ngushtë me fenomenin e levizjes së ujërave të deteve nën ndikimin e njëkohshëm të Diellit dhe të Hënës. Ndikimi i Hënës në baticat dhe zbaticat, megjithese ajo ka masë shumë të vogël nga Dielli, është rreth dy herë me i madh se ai i Diellit, i cili ndodhet shumë me larg se Hëna. Si rrjedhim i rrotullimit 24-oresh te Tokës, edhe baticat e zbaticat kanë një cikel 24-oresh (me saktë 24 ore e 50 minuta). Por krahas këtij cikli vërehet dhe një cikël 12 orësh.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë, e cila në treg kap shifrën e 500 milionë dollarëve sipas Daily Star.

Ditën e sotme, Princi Philip do të përcillet për në banesën e fundit. Ceremonia mortore, e cila do të bëhet në orën 15:00, me kohën lokal

E para lindi gjuha e më pas shkrimi, megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet e mund të flasim për gjithçka.

Këngëtari me famë botërore, Justin Bieber, ka dhënë së fundmi një intervistë për revistën e njohur GQ.

Një 31-vjeçar nga qyteti i Breshias ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se kishte dhunuar të dashurën e tij për shkaqe xhelozie,

I ndjeri Princi Philip raportohet se ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Lady Dianën. Mediat e huaja kanë publikuar edhe letrat mes

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, insti

Këto tri shenja karakterizohen nga një kuriozitet intelektual, por edhe zgjuarsi e madhe.

Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vje

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tani për tani.