FOTOLAJM/ Si dukej Durrësi në vitin 1910

21/05/2019 - 18:15

Shqipëria përreth 500 vjet ka qënduar nën pushtimin osman, ndikim i cili ndihet ende në gjuhën, por edhe në zakonet shqiptare.

Shumë nga qytetet shqiptare në atë kohë u përshtatën në disa aspekte me kulturën otomane.

Në këtë foto të vjetër të qytetit në Durrësit, e cila daton në vitin 1910 na paraqitet sesi ka qenë përditshmëria e këtij qyteti në atë kohë.

“Diraçi” siç quhej Durrësi në gjuhën turke dukej i zhvilluar në pjesën e peshkimin duke qenë edhe qytet bregdetar.

Gjithashtu dallojmë edhe veshjet e kohës tek njerëzit, apo edhe ndërtesat jo shumë të larta. Durrësi i vitit 1910 nuk ngjan aspak me Durrësin e vitit 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mesazhet me një modele bukuroshe i kanë kushtuar shtrenjtë futbollistit të Egjiptit, Amr Warda.

Ata që do këpusin zambakun i cili në literaturë quhet “Mis/Akkuş” i zbuluar për herë të parë në Ordu të Turqisë në vitin 1993, do të pagu

Autoritetet malajziane sekuestruan më shumë se 5 mijë breshka të vogla, të cilat u zbuluan në dy valixhe në aeroportin e Kuala Lumpur.

Policia e Berlinit do të vazhdojë të veshë uniformën e plotë të verës, përfshirë pantallonat e gjata dhe mund të heqë vetëm kapelën në va

Bashkëshortja e kryetarit të bashkisë së Tiranës, Ajola Xoxa me anë të një postimi në "Instagram" ka dhënë mbështetjen për rikandidimin e

Jemi mësuar ta shohim të kuruar në daljet e saj por kur miliarderja më e re në botë doli pa make-up dhe pa asnjë filter, njerëzimi u shok

Gjatë procedurave të divorcit, gjykata argjentinase vendosi t’i jepte rëndësi punës më të papaguar; punëve të shtëpisë!

Sozia e Lionel Messit rikthehet dhe një herë në qendër të vëmendjes, këtë herë jo për ngjashmërinë e tij shumë të madhe me sulmuesin argj

Një çift ka festuar dy gjërat më të bukura që i ndodhën në jetën brenda vetëm 30 sekondash.