Fustani ikonik i Princeshë Dianës del në ankand

18/11/2019 - 12:03

Fustani i famshëm i Princeshë Dianës, që mbante veshur kur kërceu me John Travoltën në Shtëpinë e Bardhë, është nxjerrë në shitje për 350.000 paund.

Princesha e Uellsit i la të gjithë pa mend kur veshi fustanin e mbrëmjes blu kadife në darkën shtetërore në 1985-n.

Pamjet e saj të vallëzimit u bënë virale në gjithë botën, ndërsa aktori e përshkroi si “një përrallë”.

Princesha e ndjerë e veshi fustanin edhe në katër raste të tjerë të mëdha, përfshirë gjatë një vizite shtetërore në Austri në 1986-n dhe një mbrëmje në Royal Opera House në vitin 1991. Gjithashtu e veshi në portretin që iu bë nga Lord Snowden në 1997-n.

Në qershor 1997, vetëm dy muaj para vdekjes, Diana e nxori në ankand fustanin për 100.000 paund për të mbledhur fonde për organizatën bamirëse Aids.

Biznesmenja Maureen Dunkel bleu fustanin dhe e mbajti derisa falimentoi në vitin 2011.

Ajo e nxori veshjen në ankand, por nuk u shit. Në fund të marsit 2013, fustani u ble nga një britanik si dhuratë për të kënaqur bashkëshorten e tij.

Kjo ishte hera e fundit që fustani u nxor në ankand publik, deri tani.

Fustani do dalë në ankandin Kerry Taylor Auctions në Londër më 9 dhjetor dhe konsiderohet një nga veshjet më ikonike të princeshës britanike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Syzet e kitaristit të grupit të famshëm 'The Beatles’ janë shitur ditën e djeshme në një ankand në Londër më shifër të çmendur.

Edhe pse muaji dhjetor është i mbushur me festa gazmore, jo të gjithë mund të jenë të lumtur. Fundja, dimri është stinë e ashpër.

Duket sikur ka dalë nga një film i James Bond, por koncepti mund edhe të tregojë se e ardhmja e superjahteve është edhe nënujore.

Për disa, 2019-a ka fluturuar, për të tjerë duket sikur s'do të marrë fund kurrë.

Mijëra krijesa të çuditshme kanë pushtuar një plazh në Kaliforni. Krijesat pulsuese janë krimba në formë dhjami, ose “Urechis caupo”.

Përpara atmosferës së festave të Nëntorit, kur shumica e njerëzve bëjnë plane se ku do t`i kalojnë ato, sidomos kur dy ditët e festave i

Zakonisht për festa gjejmë në pemën e Krishtlindjes dhurata që na bëjnë të lumtur.

Kim Kardashian është nënë e 4 fëmijëve, 2 prej të cilëve kanë ardhur në jetë nga një nënë surrogate.

Një ngjarje e veçantë ka ndodhur në Kategorinë e Dytë në slloveni, teksa një lojtar është përjashtuar nga ekipi i tij.

Të paktën një herë në vit, datat e kalendarit përputhen për të na dhënë një të premte të 13-të.