Gabimet që bëjmë gjatë larjes së fytyrës, nga dermatologia Erjona Shehu

06/12/2018 - 10:09

10 gabimet që bëjmë kur lajmë fytyrën:

  1. Zgjedhja e produktit të gabuar. Përdorni produkte të përshtatshme për lëkurën tuaj.
  2. Larja e tepruar. Mos e lani më shumë se 1 ose 2 herë në ditë.
  3. Larja me ujë të ngrohtë që të hapen poret. Poret nuk kanë muskuj që të hapen e të mbyllen.
  4. Përdorimi i tepruar i scrub-it. Jo më shumë se 2 ose 3 herë në javë.
  5. Mos shpëlarja e mirë e lëkurës nga larësi. Shpëlajeni fytyrën sa më shumë të jetë e mundur.
  6. Përdorimi i larësve irritues. Sapo e shihni që ju acarojnë lëkurën, ndërpritini.
  7. Fërkimi me peshqir. Dëmton elastinën në lëkurën tuaj dhe i humbet kësaj të fundit butësinë dhe elasticitetin.
  8. Tharja e lëkurës dhe vendosja e kremit. Vendosni kremin apo serumin menjëherë pas larjes.
  9. Shpenzimi i tepruar. Mos shpenzoni pa fund. Nuk është çmimi ai që përcakton cilësinë e produktit, por mënyra si e pret produktin lëkura juaj.
  10. Frika nga vajërat. Vajrat janë larës shumë të mirë, por duhen zgjedhur me kujdes. Jo çdo vaj mund të aplikohet në të gjitha tipet e lëkurës, sidomos në lëkurën e yndyrshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Volejbollistja shqiptare e talentuar, Erblina Bici, vetëm 2 javë më parë, fitoi Kupën e italisë me skuadrën e saj Igor Volley N

Drini Zeqo është një ndër personazhet më simpatikë dhe më të pëlqyer nga femrat, e ndonëse është komentuar shpesh për lidhje dashurie, at

Luana Vjollca ka uruar në një mënyrë shumë të veçantë 11-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Historia që mbylli puntatën e shtatë të programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e dashurisë së Erjonit dhe Emit.

Ju do të keni mundësinë të shijoni një pamje mahnitëse këtë javë, pasi 'super snow moon' e rrallë do shfaqet në qiell gjatë natës.

Eneda Tarifa mbetet prej vitesh një nga këngëtaret më të dashura për publikun, këngët e të cilës janë kthyer në hite dhe i dëgjojnë të gj

Ky është momenti tronditës kur një shtëpi shpërtheu pasi burri që jetonte atje, i vuri flakën teksa brenda saj gjendeshin ai dhe ish-bash

Diego Simeone rinovoi me Atletico Madrid deri në vitin 2022, por ajo që ka zbuluar media spanjolle “AS” është një bombë e vërtetë.Paga e

Meghan Markle do të kthehet në ekranin e madh.

Klaudia Pepa tërheq gjithnjë vëmendjen me postimet në Instagram dhe kështu ndodhi edhe mbrëmjen e djeshme kur për Shën Valentin balerina