Gabimet që bëjmë gjatë larjes së fytyrës, nga dermatologia Erjona Shehu

06/12/2018 - 10:09

10 gabimet që bëjmë kur lajmë fytyrën:

  1. Zgjedhja e produktit të gabuar. Përdorni produkte të përshtatshme për lëkurën tuaj.
  2. Larja e tepruar. Mos e lani më shumë se 1 ose 2 herë në ditë.
  3. Larja me ujë të ngrohtë që të hapen poret. Poret nuk kanë muskuj që të hapen e të mbyllen.
  4. Përdorimi i tepruar i scrub-it. Jo më shumë se 2 ose 3 herë në javë.
  5. Mos shpëlarja e mirë e lëkurës nga larësi. Shpëlajeni fytyrën sa më shumë të jetë e mundur.
  6. Përdorimi i larësve irritues. Sapo e shihni që ju acarojnë lëkurën, ndërpritini.
  7. Fërkimi me peshqir. Dëmton elastinën në lëkurën tuaj dhe i humbet kësaj të fundit butësinë dhe elasticitetin.
  8. Tharja e lëkurës dhe vendosja e kremit. Vendosni kremin apo serumin menjëherë pas larjes.
  9. Shpenzimi i tepruar. Mos shpenzoni pa fund. Nuk është çmimi ai që përcakton cilësinë e produktit, por mënyra si e pret produktin lëkura juaj.
  10. Frika nga vajërat. Vajrat janë larës shumë të mirë, por duhen zgjedhur me kujdes. Jo çdo vaj mund të aplikohet në të gjitha tipet e lëkurës, sidomos në lëkurën e yndyrshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emrat prej serialit televiziv “Game of Thrones” gjenden gjithmonë e më shumë në certifikatat e lindjes në Gjermani.

Astrologët kanë përcaktuar se femrat që i përkasin shenjës së Ujorit dhe Luanit, janë ato femra që konsiderohen si më inteligjentet.

Çifti i njohur i showbizit, Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë një nga dyshet më simpatike në showbiz-in shqiptar, jeta e të cilëve

Një çift të moshuarish janë kthyer në kishë për të ripërsëritur betimet e tyre në 75-vjetorin e martesës.

Teksa i shohim nga ekrani, shpeshherë duam që të kemi mënyrën joshëse të jetesës së të pasurve dhe të famshmëve, pa e ditur që për të arr

Producenti Steve Golin humbi jetën në moshën 64-vjeçare pas betejës me kancerin.

Vitet e fundit është bërë trend që femrat të bëjnë rimodelim të fytyrës apo dhe trupit të tyre.

Në autobusin e linjës Hamallaj-Durrës, qytetarët janë detyruar të hapin çadrat, pasi mjeti i transportit e fut shiun brenda.

Si ndikon stina e lindjes në personalitetin tuaj?

Pranverë

Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit.