Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Gabimi i zakonshëm që bëni në pastrimin e lavamanit të kuzhinës

01/03/2021 - 13:42

Ekzistojnë disa zakone të thjeshta, të cilat pa e kuptuar sjellin rezultate negative ose mund të dëmtojnë pajisjet shtëpiake. Për shembull, njëri prej tyre ka të bëjë me lavamanin dhe me atë që hedhim në të kur lajmë enët.

Gabimi më i madh që bëjnë amvisat është pastrimi i enëve me vaj. Janë të shumtë ata që porsa gatuajnë derdhin vajin në lavaman. Sipas ekspertëve, vaji që kalon në tubacion mund të dëmtojë sistemin hidraulik të shtëpisë.

Në vend të kësaj, duhet ta hidhni vajin në një enë, ta fshini me një letër për të larguar pjesën më të madhe të vajit. Përveç pastrimit të tij, për të pastruar tubat hidhni disa kubikë akulli dhe kripë të trashë në lavaman. Pastaj, mund të shtoni disa pika limon për të larguar aromën e pakëndshme. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak javë më parë u zbulua se moderatorja Eni Vasili është shtatzënë për herë të parë.

Pasi emri i tyre u lakua në media për një sherr të supozuar mes të dyve, dy kandidatët për deputetë të Partisë Socialiste për qarkun Durr

Familja Mbretërore i dha lamtumirën e fundit dy ditë më parë Princit Philip, i cili ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare.

Kryeministri Edi Rama ka pasur marrëdhënie tepër të ngushtë me gjyshen e tij, e cila ishte tepër e dhënë pas fesë dhe gjatë natës dëgjont

Gjatë intervistës me moderatorin Ardit Gjebrea tek rubrika “Gjysma ime” tek "E Diela Shqiptare", Lulzim Basha ka treguar një bisedë me va

Bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë, Princi Philip, i cili ndërroi jetë në 9 prill, u përcoll dje për në banesën e fundit.

Lulzim dhe Aurela Basha ishin sot në emisionin “E diela shqiptare” në një intervistë ndryshe.

Miliarderja e re, Kim Kardashian, u mburr në rrjetet sociale me një gjerdan të ri diamanti me vlerë deri në 150,000 dollarë.