Gjendet balena e ngordhur me 115 gota plastike në stomak

20/11/2018 - 14:32

Një balenë e ngordhur në bregun e Indonezisë është gjetur me mbetje plastike në stomak, përfshirë 115 gota.

Ekipet e shpëtimit gjetën trupin e balenës 9.4 metra në afërsi të ujërave Kapota në provincën Sulawesi, sipas shefit të parkut kombëtar Wakatobi, Heri Santoso.

Mbetjet në stomak përfshinin 115 gota plastike, 4 shishe plastike, 25 qese plastike, një thes najloni dhe më shumë se 1.000 copëza plastike të tjera.

Shkaku i ngordhjes së balenës nuk dihet ende.

"Edhe pse nuk kemi mundur të nxjerrim përfundimin e shkakut të ngordhjes, faktet që shohim janë me të vërtetë të tmerrshme", tha Dwi Suprapti, një koordinator i ruajtjes së specieve detare në WWF Indonesia.

Indonezia, një arkipelag prej 260 milionë banorësh, është ndotësi me plastikë i dyti më i madh në botë pas Kinës, sipas një studimi të botuar në revistën Science në janar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pema e Krishtlindjeve më e shtrenjtë në Evropë është e krijuar nga monedha të arta dhe vlera e saj është 2.3 milionë euro.

Mercedes Benz ka vendosur të shpenzojë 20 miliardë euro për makina elektronike me bateri.

Nuk ka kurrë paqe për Diego Armando Maradonën, i cili në një mënyrë apo tjetër mbetet në qendrën e vëmendjes.

Reperja e famshme ka zbuluar në rrjetet sociale një marrëdhënie të re me një burrë që ka një të kaluar të trazuar prapa tij.

Një vajzë 7-vjeçare nga India shkoi në polici pasi babai i saj theu premtimin për të bërë një tualet.

Në prag festash, të shumtë mendojnë të udhëtojnë në shtete të ndryshme. Por, ku janë të lirë të udhëtojnë ose jo shqiptarët?

Emri më i kërkuar në Google për të dytin vit rradhazi në Mbretërinë e Bashkuar është "Meghan Markle".

Një ngjarje e rëndë ka tronditur botën e sportit.

Kryeministrja britanike, Theresa May ka telashe me daljen nga Bashkimi Europian, por edhe me daljen nga vet makina e saj.

Bashkëshortja e Ikardit, Vanda Nara, herë pas here i merr vëmendjen kapitenit të Interit me deklaratat e saj.