Gjërat për të cilat jemi thjesht shumë të vjetër kur kemi kaluar moshën 30-vjeç

29/09/2020 - 17:36

Nëse jeni femër, shanset janë të mëdha që të kaloni të njëzetat në gabime dhe ta gjeni veten. Është një periudhë pasigurie dhe vendimesh të dyshimta – marrëdhënie të këqija dhe seks e ndjenja konfuze. Nëse nuk martoheni me një person të gabuar ose prishni reputacionin tuaj, në të vërtetë po bëni mirë.

Nga ana tjetër, të tridhjetat janë vitet e duhura për përmbushje dhe lumturi. Deri atëherë, ju keni forcuar karrierën tuaj, jeni më të sigurt për identitetin tuaj dhe jeni në rrugën tuaj të duhur për të krijuar atë që dëshironi në jetë. Ju jeni të gatshëm të ndaloni së pranuari marrëzi nga të tjerët dhe t’i copëtoni ato. Po hyni në një periudhë shumë të mirë.

Të paguheni sa duhet

Kjo është edhe më e rëndësishme nëse burrat në biznesin tuaj paguhen më shumë. Nëse ndiheni se nuk po paguheni sa duhet për punën që po kryeni, ndërmerrni hapat e nevojshëm për të marrë ato para. Hetoni faktet, përgatitni një fjalim në të cilin theksoni aftësitë tuaja, shkoni te shefi dhe tregojeni se çfarë prisni më tej.

Mos pranoni justifikimet e kompanisë. Nëse ata nuk duan t’ju paguajnë sa vleni, është koha të pastroni tryezën dhe të largoheni. Lërini praktikantët të paguhen aq sa ju. Ju jeni një grua e rritur që meritoni t’i blini vetes diçka të bukur ose të paktën të mos luftoni nga muaji në muaj.

Injoroni trupin tuaj

Me kalimin e moshës metabolizmi ngadalësohet dhe pesha ndryshon. Justifikimi se jeni rreth të tridhjetave nuk është një arsye e mirë për të ndaluar të kujdeseni për veten. Nëse i urreni ijët ose keni bark, ushtrohuni në shtëpi dhe rikthejeni figurën tuaj të vjetër. Ju mund të mos jeni i dobët, por mund të jeni versioni më i mirë i vetvetes në të tridhjetat tuaja që ekziston.

Iu tregoni të tjerëve se kush jini

Nëse ndiheni mirë në lëkurën tuaj, kjo është e gjitha që ka rëndësi. Njerëzit që nuk janë të sigurt për sjelljen e tyre ose nuk kanë vetëbesim, mund të përpiqen të shkatërrojnë karakterin ose zgjedhjet tuaja, por ky është plotësisht problemi i tyre. Thjesht vazhdoni. Jeto si ndihesh dhe bëhu i çmendur sa të duash. Nëse e dini që jeni person i mirë, nuk keni pse të kërkoni falje për asgjë.

Ndërhyrja me djemtë që nuk janë në përputhje

Në të njëzetat, keni pasur shumë kohë për ta humbur atë te djemtë që janë të lezetshëm që një natë dhe më vonë bëjnë sikur nuk ju njohin. Disa thjesht nuk janë të gatshëm të përpiqen për një grua të pjekur romantike. Dhe kjo është në rregull.

Nëse duhet të analizoni atë që ai mendon, të filloni çdo takim ose të pyesni veten se sa vajza po takon, është koha t’i tregoni derën. Tani je një e rritur. Një buzëqeshje e bukur dhe ndërhyrje të mëdha nuk janë më zëvendësuesit e mirëkuptimit dhe komunikimit të sinqertë. Nëse i keni dhënë çdo shans dhe gjithsesi po tallet, është koha të vazhdoni tutje. Të tridhjetat nuk janë një periudhë në të cilën duhet të vuash sërish. Pavarësisht se sa kujdesesh për të, mos rri me të. Ju jeni të denjë për dikë që do të përpiqet të jetë pjesë e jetës tuaj.

Jini të pasigurt për gjërat fizike

Nëse jeni një grua rreth të tridhjetave dhe po bëni gjithçka që të jeni versioni më i mirë i vetes, nuk ka asnjë arsye të humbni kohë dhe energji duke u mërzitur nëse burri juaj po krahason ijët tuaja me ato të Taylor Swift. Sepse nëse e bën, ai me siguri është budalla. Trupi juaj është një tempull dhe plakeni si vera. Jini krenarë për gjithçka që keni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtarët paralajmërojnë se pasojat psikologjike të pandemisë së koronavirusit do të jenë të mëdha.

Alvaro Morte i “Money Heist” ka fituar një rol të ri në një projekt filmik.

Mision vërtet i pamundur është bërë sot shmangia e koronavirusit dhe këtë stafi i “Mission Impossible 7” e provoi vetë.

Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në një familje në Dublin të Irlandës, ku trupi i një infermiereje u gjet i pajetë poshtë një ure jo shumë

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10-vjetorin e martesës së tij më Linda Ramën.

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica.

Deputetja shtatzënë e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është prekur nga virusi Covid-19.

Në një fermë në Sardenja të Italisë ka ndodhur një rast i çuditshëm, pasi një fermer italian ka njoftuar lindjen e një qenushi shumë të r

Brooklyn Beckham, djali i David dhe Victoria Beckahm dhe e dashura e tij Nicola Peltz u fejuan pak javë më parë, dhe shumë shpejt po dali