Gjigandi Nike ndryshon sloganin në nderim të George Floyd

05/06/2020 - 20:25

Të gjitha vendet perëndimore janë vënë në lëvizje pas vdekjes së George Floyd, i cili u vra barbarisht disa ditësh nga një ish-polic në SHBA.

49-vjeçari i ndjerë është ndaluar, pasi u mundua të bënte një blerje në dyqan me një kartmonedhë 20 dollarëshe false.

Qytetarë dhe personazhe të famshëm janë ngritur duke protestuar në më shumë se 20 shtete, ndërkohë që edhe biznese apo kompani të mëdha janë solidarizuar në mënyra të ndryshme.

Gjiganti “Nike” ka ndryshuar sloganin nga “Do It” (Bëje), në “For Once Don’t Do It” (Një herë të vetme mos e bëj) si një mesazh kundër racizmit.

“Një herë të vetme; mos e bëj. Mos pretendoni se nuk ka asnjë problem në Amerikë. Mos i ktheni shpinën racizmit. Mos pranoni jetët e pafajshme të merren. Mos gjeni më justifikime. Mos mendoni se kjo nuk ndikon tek ju. Mos rrini ulur dhe të heshtni. Le të bëhemi të gjthë pjesë e ndryshimit” - u shprehën përfaqësues të Nike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njerëzit që punojnë në distancë mund të kenë shansin të zhvendosen në Barbados për një vit, sipas propozimeve të reja që po marrë në kons

Stephanie Winston Wolkoff, ish-shoqja e Melania Trump ka gati librin e saj që do të titullohet “Melania and me”, me sekrete për zonjën e

A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël?

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Dy elefantë bebe, që ushqehen nga e njëjta nënë, janë pikasur në një park kombëtar në Sri Lanka, dhe zyrtarët mendojnë se ta mund të jenë

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë me 15 vajza të veshura me fustane nusërie, të cilat kanë parakal

Gjinekologia Anika Dokle ka postuar një foto fantastike, të një bebeje e cila ka lindur me këmishë në maternitetin "Koço Gliozheni".

Aktorja e “Glee”, Naya Rivera, 33 vjeçe, raportohet e zhdukur pas një aksidenti gjatë notimit në liqenin Piru, Ventura, Kaliforni.

Aspirinat me siguri janë të njohura për ju duke qenë se janë ndër barnat e para që zgjidhin problemet shëndetësore.