Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Gjuha e maces fsheh një sekret që i bën ato shumë të veçanta

01/03/2021 - 12:21

Nëse keni një mace në shtëpi, ka të ngjarë të keni pasur fatin të merrni një lëpirje të vogël si një shenjë faleminderit për diçka që keni bërë. Por kjo është e rrallë, pasi zakonisht, qenët janë ata që shfaqin këtë lloj sjellje dhe ne jemi mësuar me “puthjet” e tyre të njoma dhe të buta. Nga ana tjetër, puthjet e maces normalisht ndjehen të ashpër, sikur gjuha e saj të ishte bërë nga letër zmerile. Epo, siç rezulton, gjuha e një mace fsheh një sekret të veçantë që e bën atë shumë të veçantë, duke shpjeguar vrazhdësinë e saj.

1. Gjuha e një mace është e ashpër sepse sythat e saj të shijes janë bërë nga keratina.

Që gjithë e dimë që macet duan të rregullohen vetë. Për t’u zbukuruar, ato përdorin gjuhën e tyre të ashpra dhe me rërë. Ato kanë një lloj fije floku, por këto “fije” janë më komplekse sesa ato që duken. Ata nganjëherë quhen sytha shije filiforme dhe ndryshe nga tonat ato janë bërë nga keratin.

Për shembull, thonjtë janë bërë nga keratina, kështu si thonjtë edhe sythat e shijes së maceve janë fleksibël dhe të fortë. Ato gjithashtu kanë formë si grepa ose gjemba. Kjo është arsyeja pse kur një kotele ju lëpin dorën, ndihet e ashpër.

2. Gjuha i sigurin maceve një teknikë të përsosur pastrimi

Një studim i fundit zbuloi se sythat e shijes filiforme të maceve kanë një tjetër veti interesante. Gjuha mbledhë pështymën nga goja e tyre për ta përhapur atë tek leshi i maceve kur ato rregullohen vetë. Kjo rezulton në një seancë të pastrimit të plotë.

Për të kuptuar më mirë se si funksionon kjo, mendoni për gjuhën e një mace si një lloj krehër ose furçë. Sythat e shijes të mbushura me pështymë mund të depërtojnë në të dy shtresat e leshit të maces duke zgjidhur nyjet, duke hequr parazitët dhe qimet e këputura. Për më tepër, ata janë gjithashtu të mbushur me pështymë që përhapet në mënyrë të barabartë. Nuk është çudi pse leshi i maceve duket gjithmonë aq i butë dhe pa erë!

3. Sa herë që një mace lëpin veten, kjo i ndihmon ato të qetësohen.

Duke marrë parasysh që një mace mund të kalojë deri në 24% të kohës së saj “duke krehur” leshin e saj, shkencëtarët me të drejtë mendojnë se kjo sjellje është gjithashtu një përgjigje ndaj nevojave të tjera përveç higjienës.

Duke marrë imazhe termike të maceve, shkencëtarët zbuluan se një sasi e madhe e pështymës që ata përhapnin në gëzofin e tyre, i ndihmon të ekuilibrojnë temperaturën për ta mbajtur të freskët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak javë më parë u zbulua se moderatorja Eni Vasili është shtatzënë për herë të parë.

Pasi emri i tyre u lakua në media për një sherr të supozuar mes të dyve, dy kandidatët për deputetë të Partisë Socialiste për qarkun Durr

Familja Mbretërore i dha lamtumirën e fundit dy ditë më parë Princit Philip, i cili ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare.

Kryeministri Edi Rama ka pasur marrëdhënie tepër të ngushtë me gjyshen e tij, e cila ishte tepër e dhënë pas fesë dhe gjatë natës dëgjont

Gjatë intervistës me moderatorin Ardit Gjebrea tek rubrika “Gjysma ime” tek "E Diela Shqiptare", Lulzim Basha ka treguar një bisedë me va

Bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë, Princi Philip, i cili ndërroi jetë në 9 prill, u përcoll dje për në banesën e fundit.

Lulzim dhe Aurela Basha ishin sot në emisionin “E diela shqiptare” në një intervistë ndryshe.

Miliarderja e re, Kim Kardashian, u mburr në rrjetet sociale me një gjerdan të ri diamanti me vlerë deri në 150,000 dollarë.