Gruaja më e vjetër në botë mbush 134 vjeçe

28/06/2020 - 13:09

Kjo është gruaja më e vjetër në botë e cila së fundmi ka festuar ditëlindjen e 134-të. Almihan Seyiti nga Kina thuhet se është njeriu më i vjetër në botë dhe personi i parë në histori me kaq vite jetë.

Gruaja e moshuar thuhet se ka jetuar në tre shekuj dhe ka përjetuar dy luftëra botërore. Në vitin 1903, zonja Seyiti u martua në moshën 17-vjeçare dhe më pas së bashku me bashkëshortin birësuan një djalë dhe një vajzë. Ajo jetoi me të bijën, pasi bashkëshorti ndërroi jetë në vitin 1976 e ndërsa i biri humbi jetën në moshën 36-vjeçare.

Pamjet e publikuara nga media zyrtare lokale të Kinës tregojnë momente kur zonja e moshuar, e rrethuar nga familja dhe miqtë e saj, feston ditëlindjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

A jeni ndier ndonjëherë të lodhur menjëherë pasi zgjoheni dhe keni ndjesinë sikur të keni qenë në këmbë gjatë gjithë natës?

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ndryshe nga herët e tjera, ka rrëfyer në TV një profil tjetër, atë të jetës së tij personale, karrierë

Planeti 9 mund të jetë një vrimë e zezë. Dy astronomë të Harvardit kanë propozuar një teknikë për ta zbuluar këtë gjë.

Milica Dabovic, kampione Europe me Serbinë në vitin 2015, ka qenë një nga basketbollistet më të bukura.

Trajnerja e fitness-it, Dorina Mema ishte e ftuar në emisionin "Ftesë në 5" në Top Channel ku foli për lidhjen e veçantë me qenushin e sa

Gjendet trupi i pajetë i aktores Naya Rivera, në një liqen në shtetin amerikan të Kalifornisë.

Shfaqen delfinët në bregdetin e Currilave në Durrës!

Një ngjarje tragji-komike i ka ndodhur një gjermani, i cili kishte zgjedhur të kalonte pushimet në Ulqin.

Zindzi Mandela, vajza e udhëheqësve të Afrikës së Jugut Nelson dhe Winnie Mandela, ka ndërruar jetë papritur në moshën 59-vjeçare.

Ndahet nga jeta Kelly Preston, bashkëshortja e John Travolta.