Habit prifti ultra-ortodoks: Vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”!

18/01/2021 - 14:29

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.

Mediat vendase citojnë rabinin Daniel Asor duke thëne se e bëri pohimin e çuditshëm gjatë një takimi online. Sipas tij, përpjekjet e imunizimit ishte pjesë e “një komploti dashakeq global” që synon “vendosjen e një rendi të ri botëror”.

“Çdo vaksinë e krijuar me pjesëza embrionale shkakton prirje të kundërta tek njerëzit, dhe ne kemi prova për këtë.

Vaksinat merren nga nje substrat embrional; këtë e kanë bërë që të ndryshojnë tendencat tek njerëzit”, mësohet të ketë thënë ai. Asor nuk ofroi sakaq prova për pretendimet e veta që shkaktuan menjëherë polemika.

Izraeli po avancon ndjeshëm me vaksinimin, teksa planifikon që deri në fund të janarit, dy milionë persona t`i marrin të dyja dozat e vaksinës kundër koronavirusit. Izraeli po përdor për fushatën e tij të imunizimit vaksinën e prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech. Vendi  ka një popullsi prej 9,29 milionë banorësh, e në këto shifra përshihen edhe banorët në Jerusalemin Lindor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ky është momenti dramatik, kur një fuoristradë e bardhë futet brenda një supermarket në Britani, duke i hedhur blerësit në ajër.

Albatrosi i njohur me emrin ‘Wisdom’ (Dituri), zogu i egër më i moshuar i botës, ka çelur vezën e saj në moshën 70-vjeçare.

Të gjithë njohim njerëz me fytyrë të përsosur, dhe shumica prej nesh, me siguri, i kemi zili.

Fëmijët e vegjël mund të preken mesatarisht tetë herë nga ftohja në vit, por ka mënyra të thjeshta për t’ju forcuar sistemin imunitar.

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C.

Khloe Kardashian ka publikuar disa imazhe të reja në rrjete sociale, por fytyra e saj i ka bërë sërish fansat të mendojnë se i është nëns

Duka i Edinburgut, Princi Philip, 99-vjeç, i është nënshtruar një ndërhyrjeje të lehtë në zemër.

Tony Selimi është një shqiptar nga Gostivari i Maqedonisë së Veriut, i cili po korr sukses në Europë dhe SHBA me konsultimet, trajnimet,

Një grua e cila u përdhunua dy herë tani njihet si “Mbretëresha e Armëve” dhe u kërkon grave të mbajnë armë me vete.

Vajza e ministres së Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, feston sot 6 vjetorin e lindjes.