Hëngrën lopën e mbytur nga kobra, 60 njerëz përfundojnë në spital

Postuar: 05/02/2018 - 17:18

Të paktën 60 banorë të një fshati në Afrikën e Jugut janë dërguar në spital pasi hëngrën nga mishi i një lope që u kafshua nga një kobër helmuese.

Banorët nga Mpoza pranë Tsolo në Kepin Lindor shfaqën simptoma si diarre, të vjella, dhimbje koke dhe dhimbje stomaku.

Kjo erdhi si pasojë e helmit vdekjeprurës të gjarprit, që ishte depozituar në mishin e lopës.

Deri tani 16 fëmijë janë dërguar në spital por nuk dihet ende nëse ndonjë prej të helmuarve është në rrezik për jetën.

Departamenti i shëndetësisë  u ka kërkuar njerëzve që të mos konsumojnë mishin e kafshëve të ngordhura që mund të gjejnë, pasi është shumë e rrezikshme për jetën e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Artisti Robert Aliaj ka bërë një rrëfim të fortë në studion e emisionit “Provokacija” të Mustafa Nanos në ABC News.

   Kimberly Thompson është ish-bateristja e stafit të Beyonce, e cila sapo është tërhequr nga detyra e saj.

   Kur dëshira për të luajtur në lojërat online, na kthehet në një obsesion, duhet të bëjmë kujdes sepse tashmë kjo është një sëmundje…”

   Noah Cyrus po shet një shishe me lotët e saj, për 12,000 dollarë.

Nëse nuk e njihni Cristiano Ronaldo-n, atëherë duhet të keni jetuar poshtë një shkëmbi për 15 vitet e fundit.

Mbrëmjen e kaluar në kryeqytet u zhvillua një ndër eventet më të rëndësishme.

Pasi i ofendoi fëmijën gjatë transmetimit të emisionit ngjarja ka degraduar kur aktorja e njohur është ngritur nga vendi dhe i ka qëlluar

Një parashutist amerikan gati theu këmbët e tij kur hedhja nga pallati 19-katësh nuk shkoi ashtu sic duhej.

Mjaftojnë 30 minuta pas konsumimit të një pijeje të ëmbël joalkoolike, që niveli i sheqerit në gjak të rritet ndjehsëm.

   “Game of Thrones” fitoi çmimin Emmy në kategorinë e më të mirit për seritë dramë, për të tretën herë.