Për herë të parë në botë, mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve

23/01/2021 - 20:36

Një burrë islandez i është nënshtruar transplantimit të parë në botë të krahëve dhe të shpatullave, dy dekada pas aksidentit që i kushtoi të dy gjymtyrët.

Sipas The Guardian, mjekët thanë se ishte ende e pasigurt sa lëvizshmëri do të kenë krahët e Felix Gretarsson, pas operacionit të kryer në qytetin francez të Lionit.

Por nëse ai do të mund të rifitojë mundësinë për të përthyer bërrylin, kjo do t'i ndryshonte jetën

Mirëpo, “duke i dhënë pak dikujt që po i mungonte aq shumë, kjo tashmë është shumë”– tha Aram Gazarian, kirurgu kryesor në operacion.

Më 12 janar 1998, Gretarsson, një elektricist, po punonte në një shtyllë tensioni të lartë kur një valë 11 mijë voltëshe i dogji duart dhe e rrëzoi atë në tokë.

Ai pësoi fraktura të shumëfishta dhe lëndime të brendshme dhe qëndroi për tre muaj në koma, kohë gjatë të cilës kirurgët i prenë të dy krahët. Ai iu nënshtrua edhe disa operacioneve të tjera, përfshirë një transplant të mëlçisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një oktapod i ngordhur me përmasa të mëdha ka dalë në brigjet greke.

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Bashkëshortja e kryedemokratit Lulzim Basha, ka prezantuar sot nënën e saj.

Sot, kur u zyrtarizua emri i saj në krye të listës së LSI-së për qarkun Durrës, Elona Guri ka festuar edhe ditëlindjen.

Dikur ishte avioni bombardues që dominonte qiejt.

MacKenzie Scott, ish-bashkëshortja e Jeff Bezos është martuar për herë të dytë.

Meghan Markle dhe Princi Harry kanë bërë të ditur gjatë intervistës me Oprah Winfrey, se djali i tyre Archie do të bëhet me një motër.

Meghan Markle ka hedhur akuza të forta ndaj familjes mbretërore duke thënë se ata nuk dëshironin që djali i saj, Archie të ishte një prin

Një nga këshillat më të përdorura rëndom nga gjyshet dhe nënat fisnike shqiptare është që “zgjohu herët, që ta kesh ditën përpara.”