Për herë të parë një femër arbitron ndeshjen e Champions League

30/11/2020 - 19:07

Për herë të parë në Champions League, një nga ndeshjet zyrtare do të drejtohet nga një arbitre femër. Ndeshja ku pritet të marrë pjesë arbitrja franceze 37-vjeçare Stephanie Frappart, është ajo midis Juventusit dhe Dinamo Kiev, që do të luhet në Torino të mërkurën.

Ndeshja në vetvete nuk ka një domethënie të madhe, nga momenti që italianët janë të kualifikuar, ndërkohë që ukrainasit luftojnë vetëm për një vend në Europa League.

Francezja ka qenë gruaja e parë që ka drejtuar një ndeshje të futbollit për meshkuj në Ligue 1 dhe ndërkombëtarisht u bë e njohur sepse drejtoi finalen e Superkupës Europiane midis Liverpool dhe Chelsea, në vitin 2019.  

Padyshim që kjo do të jetë katapulta për arbitren franceze, por dhe historike për Ligën e Kampionëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e djeshme Australia ka festuar ditën kombëtare dhe për këtë arsye mijëra qytetarë kanë mbushur plazhet për të festuar, pa patur fri

Një grua kineze që mori ilaçe anti-inflamatore për të fshehur simptomat e COVID-19 në një fluturim nga SHBA-ja në Kinë marsin e kaluar, u

Financat e shumicës së klubeve të futbollit kanë pësuar tronditje gjatë vitit 2020 për shkak të ndikimit të pandemisë së Koronavirusit, q

Pronari i një bar-kafeje ne Angli befasoi me deklaratat e tij, kur tha se fantazmat që ka në shtëpi e ndihmuan të gjente një derë te fshe

Anthony Fauci është punonjësi më i paguar i qeverisë në Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke tejkaluar kështu edhe vetë presidentin.

Deva Cassel, vajza e Monica Belluccit, është protagoniste në fushatën reklamuese të parfumit më të ri që do lançojë "Dolce & Gabbana"

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës sonë (rreth një e treta e saj) duke fjetur.

Një operacion unik në llojin e tij, pothuajse një mrekulli e shkencës do të ndryshojë jetën e një vogëlushi 4-vjeçar përgjithmonë. Një pj