Humb betejën me tumorin, ndahet nga jeta aktorja 15-vjeçare

17/02/2020 - 18:54

Është ndarë nga jeta në moshën 15-vjeçare, aktorja e famshme Pearl Waligwa. Pearl u diagnostikua me tumor në tru dhe vdiq të shtunën në një spital në Kampala.

Ajo shkëlqeu në filmin “Queen of Katwe” të Disney në vitin 2016. Filmi ishte bazuar në historinë e vërtetë të Phiona Mutesi, me aftësi të jashtëzakonshme në shah nga një lagje e varfër e Ugandan. Miqtë e saj i kanë bërë homazh aktores në rrjetet sociale.

Waligwa u diagnostikua për herë të parë me një tumor të trurit në vitin 2016 dhe regjisorja e Queen of Katwe mobilizoi njerëzit që ta ndihmonin financiarisht për trajtimin e saj në Indi për shkak se në Uguandë mjekët në spital nuk kishin mjetet e nevojshme.

Ajo u shërua në vitin 2017 dhe u fut në shkollën e mesme. Megjithatë vitin e kaluar zbuloi se aktorja kishte një tjetër tumor. Shërbimi i funeralit për 15 vjeçaren u mbajt të dielën dhe Waligwa do të varroset të hënën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një foshnje vetëm një ditëshe ka humbur jetën, pasi nëna e saj u prek nga koronavirusi dhe realizoi lindje të parakohshme.

Dy ditë më parë, Pink zbuloi se ajo dhe djali i saj rezultuan pozitivë ndaj testeve të Koronavirusit.

Shumë nga durrsakët, përveç atyre që i kanë shtëpitë me pamje nga deti, nuk mund ta shijojnë perëndimin e diellit në këtë fillim pranvere

Një kometë pesë herë më e madhe se Jupiteri dhe sa rreth gjysma e Diellit, do të shfaqet më e ndritshme se Venera dhe do të shihet nga To

E shtuna e 4 prillit do të duhej të ishte dita më e lumtur për infermierën shqiptare që jeton dhe punon në Itali, Elona Gaxha.

Një tigër 4-vjeçar ka rezultuar pozitiv me koronavirus në kopshtin zoologjik Bronx në New York të SHBA-së.

Karantina ka lënë edhe një nga futbollistët më të mirë në botë pa berber.

Familja Kennedy është tronditur sërish nga një ngjarje e rëndë pasi mbesa e Robert Kennedy është zhdukur së bashkë me djalin e saj të vog