Humb jetën nga koronavirusi legjenda e muzikës xhaz

02/04/2020 - 19:03

Ellis Marsalis Jr., pianist xhazi, mësues dhe patriark i një klani muzikor të Nju Orlins që përfshin djem të interpretuesit të famshëm Wynton dhe Branford, vdiq nga koronavirusi i ri.

Një nga djemtë e 85-vjeçarit, Ellis Marsalis III konfirmoi në një intervistë telefonike me “Associated Press” se vdekja e babait të tij ishte shkaktuar nga virusi që ka “pushtuar” botën.

Ai tha se udhëtoi të dielën nga Baltimore për të qenë me babanë e tij pasi ishte shtruar në spital në Luiziana, ku rastet e infeksionit janë të shumta. Katër nga gjashtë djemtë e patriarkut të xhazit janë muzikantë: Wynton, mjeshtër në trumbetë, është zëdhënësi më i shquar i xhazit në Amerikë, si drejtor artistik i xhazit në “Lincoln Center”, Nju Jork. Branford, saksofonist, drejtoi grupin muzikor të “The Tonight Show” dhe ka bërë turne me Sting. Delfeayo, një trombonist, është producent dhe interpretues i shquar. Dhe Jason, një perkusionist, i cili ka bërë një emër me grupin e tij.

Ellis III, i cila vendosi që muzika nuk ishte “gjëja” e tij, është një fotograf-poet në Baltimore.

Në një deklaratë, kryetari i bashkisë, LaToya Cantrell tha: “Ellis Marsalis ishte një legjendë. Ai ishte prototipi i asaj që duam të themi kur flasim për xhazin e New Orleans. Ai ishte një mësues, një baba dhe një ikonë – dhe fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar artin, gëzimin dhe çudinë që ai i tregoi botës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtari Aleksandër Gjoka duket se është mjaft i revoltuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket masave anti-koronavirus.

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli tregoi se në muajin mars ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, por që atëherë është shëruar pl

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezult

Programi më i ri që ka startuar në “Top Channel” çdo të premte “Aventurierët” vjen në formën e një reality show por që në episodin e plot

Studime të ndryshme tregojnë se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.