Humbi papagallët, 8-vjeçarja rrihet barbarisht nga pronarët dhe ndërron jetë

04/06/2020 - 10:57

“Një vajzë 8-vjeçare e punësuar në mënyrë të paligjshme si shërbëtore është vrarë nga punëdhënësit e saj në Rawalpindi, Pakistan pasi humbi papagallët”, tha policia.

Vajza e quajtur Zohra, hapi kafazin të dielën për të ushqyer papagallët, por ata u larguan. Si ndëshkim, punëdhënësit e Zohra, të cilët drejtojnë një biznes që blejnë e shesin kafshë, e rrahën atë barbarisht dhe e braktisnin në një spital lokal, ku vdiq të hënën. Spitali e thirri policinë dhe dy të dyshuar tani janë arrestuar.

"Viktima u soll në spital dhe ishte akoma gjallë. Ajo kishte lëndime në fytyrë, duar, nën kafazin e brinjëve dhe këmbët. Ajo gjithashtu kishte plagë në kofshët e saj, të cilat sugjeruan se ajo mund të ishte sulmuar seksualisht", sipas një hetimi fillestar të policisë.

Të dyshuarit prej tre ditësh ndodhen në paraburgim, ndërkohë që hetimet vazhdojnë. Policia ka dërguar mostra për ekzaminim mjekoligjor dhe aktualisht janë në pritje të rezultateve.

Pakistani ka një problem të madh me punën e fëmijëve, sipas një raporti të vitit 2018 nga Komisioni për të Drejtat e Njeriut të Pakistanit (HRCP), i cili vlerësoi se rreth 12 milionë fëmijë ishin duke punuar në vend.

Edhe pse Pakistani nuk ka një moshë minimale ligjore kombëtare për punësim, ligji ndalon të miturit të punojnë si shërbëtorë të brendshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gratë e forta janë gra që kanë përjetuar vështirësi dhe vuajtje, të cilat duhej të dilnin herët nga mosha e adoleshencës.

Vera, stina e diellit dhe kripës. E takimeve, dashurisë dhe pasionit dhe gjithashtu yjet bëjnë punën e tyre.

Njerëzit që punojnë në distancë mund të kenë shansin të zhvendosen në Barbados për një vit, sipas propozimeve të reja që po marrë në kons

Stephanie Winston Wolkoff, ish-shoqja e Melania Trump ka gati librin e saj që do të titullohet “Melania and me”, me sekrete për zonjën e

A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël?

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Dy elefantë bebe, që ushqehen nga e njëjta nënë, janë pikasur në një park kombëtar në Sri Lanka, dhe zyrtarët mendojnë se ta mund të jenë

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë me 15 vajza të veshura me fustane nusërie, të cilat kanë parakal

Gjinekologia Anika Dokle ka postuar një foto fantastike, të një bebeje e cila ka lindur me këmishë në maternitetin "Koço Gliozheni".