Ja pse ju rrënqethet mishi kur dëgjoni muzikë

Postuar: 13/09/2017 - 08:49

Përjetimi i ndjenjave gjatë dëgjimit të muzikës është mjaft e rrallë dhe unike.Shumë njerëz përjetojnë rrënqethje mishi dhe më në fund është zbuluar arsyeja.

Matthew Sachs një ish-student në Harvard, ka studiuar individë që marrin dridhura nga muzika për të parë se si shkaktohet kjo ndjenjë.

Sipas tij, lidhja e trurit me muzikës pasqyron reagimet e njerëzve ndaj saj.

Sipas Oxford Academic, ai ka shtuar se njerëzit që kanë lidhje emocionale me muzikën arrijnë të përjetojnë ndjenja të tilla.

Studimi u krye në 20 studentë, ku 10 prej tyre pranuan se e përjetojnë dicka të tillë, ndërsa pjesa tjetër e mohoi. Prandaj kjo gjë ndodh rrallë dhe jo te të gjithë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Shpërthimi i një vullkani në Indonezi ka shkaktuar jo pak panik tek banorët që jetojnë në afërsi të malit Sinabung.

   Drejtori i Ujësjellësit në qytetin e Sarandës, Sheme Lulo i habiti të gjithë, kur deklaroi gjatë një interviste në një televizion loka

   Ka humbur jetën në mënyrë të papritur në moshën 53-vjeçare një gjeometër italian.

   Alarmi i sigurisë i një laboratori kozmetik nisi të bjerë dhe menjëherë në vendngjarje mbërritën brenda pak kohe roja dhe djali i pron

   Para 2200 vitesh romakët kishin një tunel të njohur si “porta e vdekjes”, ku kafshët ngordhnin sapo hynin.

Gjatë garës së patinazhit artistik në çift në Lojërat Olimpike dimërore “Pyeongchang 2018”, patinatores franceze Gabriella Papadakis i ka

Destinacionet nuk rezultojnë gjithnjë kënaqësi dhe kjo na bën që të gjykojmë një vend sipas reputacionit.

Një çift australian paguhet për të vizituar hotele luksoze dhe për të ndarë përvojat e tyre intime në secilin prej tyre.

Një kompani japoneze po planifikon të ndërtojë rrokaqiellin më të lartë në botë nga druri.

Një nënë u trondit kur po ndërronte pelenën e djalit të saj, pasi zbuloi se ai ishte bërë synet.