Ju kanë bezdisur kontrollet në aeroporte? Tani do t’ju kërkohet edhe të peshoheni

19/04/2019 - 12:15

Nëse ju kanë bezdisur kontrollet e shumta në aeroport, bëni mirë të përgatiteni, pasi tashmë do t’ju kërkohet edhe të peshoheni! Pasagjerët së shpejti mund të peshohen para se të udhëtojnë, në një përpjekje për të ulur shpenzimet e karburantit dhe emetimet e karbonit.

Kompania "Fuel Matrix" thuhet se është në bisedime me linjat ajrore në Britani të Madhe, të cilat kryejnë fluturime në distancë të madhe, për vendosjen e "pads presion" që do të peshojnë në mënyrë diskrete pasagjerët ndërsa kalojnë nëpër aeroport.

Këto të dhëna pastaj mund të kalojnë drejtpërsëdrejti në kabinën e fluturimit për tu mundësuar pilotëve që të përcaktojnë pikërisht se sa karburant duhet të ketë aeroplani i tyre.

Kompanitë e fluturimit duhet të llogarisin me kujdes se sa karburant kanë nevojë për fluturimet, pasi sa më e rëndë të jetë ngarkesa, aq më shumë karburant u nevojitet. Sasia e karburantit të përdorur nuk ka lidhje vetëm me shpenzimet, por për faktin se prodhon më shumë emetime të karbonit.

Aktualisht, kompanitë ajrore llogaritin peshën totale të udhëtarëve të saj duke u bazuar tek gjinia, 88 kg për meshkujt, 70 kg për femrat dhe 35 kg për fëmijët. Por "Fuel Matrix" beson se kjo llogaritje bën që linjat ajrore të shpenzojnë më shumë karburant sesa u nevojitet.

Sipas, drejtuesit Nick Brasier, shumica e fluturimeve mbajnë rreth 1 përqind më shumë karburant sesa kanë nevojë dhe djegin rreth 0.3 deri 0.5 përqind më shumë karburant, për shkak të peshës shtesë të karburantit. Por, kjo nuk është hera e parë që kompanitë ajrore propozojnë idenë e peshimit të pasagjerëve, për të reduktuar shpenzimet e karburanit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katër veta, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, janë gjetur të fshehur në automjete në përpjekje për tu larguar nga Maroku.

Për pak do të mbushë 108 vjeçe por asgjë nuk e ndal Luisa Zappitellin të marrë pjesë në votime.

Në sistemin diellor uji është më i bollshëm nga se mendohej, madje edhe në planetin xhuxh, në Pluton ndodhet një oqean nën sipërfaqen e n

Personi që po martohet tek hoteli “Rogner”, ndërsa disa metra më larg, në sheshin para kryeministrisë zhvillohej protesta e opozitës ësht

Nëse nuk ke patur fat në marrëdhëniet e tua të dashurisë, kjo mbase ka të bëjë me faktin se ende nuk ke takuar shpirtin tënd binjak, por

Në fushë ishte i papërmbajtshëm, teksa golat e tij kanë çmendur tifozët e Kolumbisë, por edhe të Parmës e Njukasëllit.

Mbretëresha Elizabeth e ka përjetuar keq vdekjen e një prej ndihmëseve më besnike që i ka shërbyer për një kohë të gjatë.

Të ndahesh nga partneri/partnerja nuk është diçka e lehtë, sidomos kur nuk jeni të sigurt për vendimin që po merrni.

Dukesha e Kembrixhit është gjithmonë në super formë fizike!

Fotoja e dy majmunëve të vegjël të kapur pas njëri-tjetrit, tërhoqi vëmendjen e botës në fillim të vitit të kaluar.