Ju që shkoni në Santorini, mendoni edhe për gomarin!

16/07/2019 - 10:01

Mirëmëngjes nga Santorini! Mendoni edhe për gomarin, jo vetëm për vete: Pushuesit në Santorini duhet të reflektojnë paksa për kafshën e palodhur dhe të urtë, që nuk i thotë kurrë jo të zotit.

Ishulli mahnitës, një magnet për turistët, shquhet për rrugicat e ngushta malore, ku nuk kalon makina dhe të cilat me ngarkesë nuk i përballon dot askush pa ndihmën e këtyre kafshëve të urta e punëtore. Gomari në Santorini është i domosdoshëm jo vetëm për të bartur peshat, por edhe për shëtitjen e turistëve përmes rrugicave të qytezës.

Gomari është i duruar, por kjo kafshë po stërmundohet e po keqtrajtohet, kritikojnë organizatat për mbrojtjen e kafshëve, të cilat kanë dalë tani me thirrjen: Mbroni gomarin në Santorini. 

Nëse turistët do të shëtisin më këmbë rrugicave në shpat të malit vullkanik, me siguri që do ta shijonin shumë më tepër imazhin mahnitës të natyrës, do t’i bënin më mirë trupit të tyre duke e vënë më shumë në lëvizje, e mbi të gjitha do t’i çlironin sado pak gomerët në Santorini nga rropatja e parreshtur. /Deutsche Welle

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua 41-vjeçare vuan nga një sëmundje e rrallë, që e bën atë të plaket tetë herë më shpejt sesa personat e tjerë në mbarë botën.

Ditët e fundit dukesha Meghan Marke dhe Princ Harry janë ‘sulmuar’ nga mediat dhe ndjekësit e tyre për udhëtimet me avion privat dhe push

Klodjana Haxhiaj, gazetarja e njohur në Durrës e cila ndër vite ka raportuar ngjarje nga më të ndryshme për qytetin bregdetar, sot ka dhë

Kujtimet janë si një muzë plot me gjëra të bukura, por edhe të shëmtuara, megjithatë studimet po i vënë në diskutim ato.

Shtëpia e Gary Neville është padyshim një nga më të veçantat e para ndonjëherë. Shtëpia ka formë luleje, e mimetizuar në mënyrë perfekte

Rike Roçi u bë një ndër vajzat më të ndjekura dhe të komentuara në rrjete sociale pas pjesëmarrjes së saj në reality show “Big Brother” d

Një punëtor bashkiak në provincën Manisa të Turqisë gjeti një çantë që kishte 2 milionë lira turke (360.000 dollarë) në një park lokal dh