Këto janë substancat më të shtrenjta në botë

Postuar: 21/04/2017 - 11:29

Shekuj më parë, ari konsiderohej si materia më e shtrenjtë në botë. Zbulimet dhe përdorimi në masë i substancave tjera ka rritur vlerën e tyre duke lënë arin në listën e materieve të shtrenjta, por shumë larg më të shtrenjtave.

Në top 15 materialet më të shtrenjta renditet ari që kushton afro 56 dollarë për gram.

Briri i Rinocerontit bën pjesë në dhjetëshen e parë, një gram i së cilit kushton 110 dollarë.

Heroina me 130 dollarë grami e kokaina 263 dollarë, gjithashtu bëjnë pjesë në këtë listë.

Ndërsa shifrat marramendësi i takojnë diamantëve me 55 mijë dollarë për gram; Californiumi 25-27 milionë për gramë.

Antimateria kryeson këtë listë me 62.5 trilionë dollarë. /Express/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të jetosh pa sigurinë e një pune mund të jetë vërtet stresuese.

Ariana Grande është ofruar për të mbuluar shpenzimet e funeraleve të viktimave të sulmit terrorist të së hënës në Mançester.

Zhadja konsiderohet si një gur dhurate dhe është e lidhur ngushtësisht me kulturën kineze, ku njihet që në vitin 6000 para erës sonë dhe

Askush nuk është i përkryer, çdo shenjë e horoskopit ka veset e saj.

Historianët e artit më në fund kanë zgjidhur identitetin e nënës së Leonardo Da Vincit, rreth 5 shekuj pas vdekjes së artistit.

Perëndimi i diellit në Durrës ofron panorama fantastike, si ky i mbrëmjes së kësaj të marte.

Në mbretërinë e kafshëve gjithçka rrotullohet rreth pushtetit.

11 vite më parë, Massimo Oddo priste bishtalecin e Mauro Camoranesi kur Italia shpallej kampione e botës në futboll.

“Mundo Deportivo” bën me dije se bashkëshortja e Pep Guardiola-s së bashku me dy vajzat ishin në Manchester Arena mbrëmjen e djeshme kur

Spatifiliumi, i njohur ndyshe edhe si 'zambaku i paqes', është një lule që mund të dhurohet për të uruar martesën, apo një përvjetor, për