Karantina e koronavirusit, ja sa kalori digjni me secilën nga punët shtëpiake

02/04/2020 - 21:54

Pandemia e koronavirusit ka bërë që shumë njerëz të bllokohen në shtëpi me asgjë për të bërë dhe kjo i bën ata jo vetëm me ankth, por dhe të pashëndetshëm.

Me kufizimin e lëvizjes dhe pa shumë opsione veprimi fizik, media vjen në ndihmë për ruajtjen e shëndetit mendor dhe fizik, me disa ide për aktivitet shtëpiak dhe një llogaritje të kalorive që mund të digjen nga nje person me punët e zakonshme të shtëpisë.

Llogaritjet e mëposhtëme janë bërë duke përdorur peshën mesatare të njerëzve – 75 kilogramë për gratë dhe 88 për burrat mbi 25 vjeç, bazuar në të dhënat e qendrës federale të kontrollit të sëmundjeve në SHBA.

Shuma e kalorive jepet për një interval prej 30 minutësh të secilit aktivitet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtari Aleksandër Gjoka duket se është mjaft i revoltuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket masave anti-koronavirus.

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli tregoi se në muajin mars ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, por që atëherë është shëruar pl

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezult

Programi më i ri që ka startuar në “Top Channel” çdo të premte “Aventurierët” vjen në formën e një reality show por që në episodin e plot

Studime të ndryshme tregojnë se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.