Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Katër mënyra si të forconi sistemin imunitar të fëmijës tuaj

05/03/2021 - 12:16

Fëmijët e vegjël mund të preken mesatarisht tetë herë nga ftohja në vit, por ka mënyra të thjeshta për t’ju forcuar sistemin imunitar. Ushqimi i duhur, higjiena e duarve, gjumi dhe ajri ndikojnë pozitivisht në zhvillimin dhe forcimin e trupit.

Hidratimi

Foshnja duhet të pijë lëngje në dimër dhe verë. Uji ndihmon veshkat në largimin e toksinave, prandaj është jetik për të luftuar sëmundjet. Përveç kësaj, kur foshnja është ftohur, mukoza është më e thatë dhe e trashë. Uji lëngëzon mukusin dhe ndihmon në heqjen e tij.

Larja e duarve

Larja e duarve është mënyra më e thjeshtë dhe më efektive për të parandaluar përhapjen e mikrobeve dhe viruseve prandaj është e rëndësishme t’i lani duart e fëmijëve të vegjël të cilët vazhdimisht i fusin duart në gojë.

Gjumi

Mungesa e gjumit është treguar që i bën foshnjat më të ndjeshme ndaj infeksioneve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të krijoni një rutinë të gjumit për fëmijën tuaj.

Pastrimi i ajrit

Është e rëndësishme që fëmija juaj të marrë shumë ajër të pastër dhe të ecë në diell. Ajri i freskët pastron mushkëritë ndërsa vitamina D, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell, forcon sistemin imunitar. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë, e cila në treg kap shifrën e 500 milionë dollarëve sipas Daily Star.

Ditën e sotme, Princi Philip do të përcillet për në banesën e fundit. Ceremonia mortore, e cila do të bëhet në orën 15:00, me kohën lokal

E para lindi gjuha e më pas shkrimi, megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet e mund të flasim për gjithçka.

Këngëtari me famë botërore, Justin Bieber, ka dhënë së fundmi një intervistë për revistën e njohur GQ.

Një 31-vjeçar nga qyteti i Breshias ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se kishte dhunuar të dashurën e tij për shkaqe xhelozie,

I ndjeri Princi Philip raportohet se ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Lady Dianën. Mediat e huaja kanë publikuar edhe letrat mes

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, insti

Këto tri shenja karakterizohen nga një kuriozitet intelektual, por edhe zgjuarsi e madhe.

Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vje

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tani për tani.