Këto gjeste lexohen ndryshe nga një shtet në tjetrin

10/07/2019 - 10:53

Kur ju udhëtoni jashtë komunikimi është një problem kur nuk dini gjuhën. Fatmirësisht gjuha e trupit apo gjestet na vijnë në ndihmë, por kjo gjuhë ka kuptime të ndryshme në vende të ndryshme.

Ne ju zbulojmë kuptimet e disa prej këtyre gjesteve sipas "Bright Side":

1-Shenja "Ok".

Ky gjest me dorë ka kuptimin "Okay" në Amerikë, por në Japoni ka kuptimin e parave. Në Brazil është gjest ofendues.

2-Shenja "V".

Në Amerikë tregon fitoren ose paqen. Gjithashtu edhe në Kinë, Japoni apo Korenë e Jugut ka këtë kuptim. Në Angli, Afrikën e Jugut, Australi, Zelandën e Re dhe në Irlandë ka kuptim ofendues, por kur kjo shenjë realizohet duke treguar kurrizin e dorës.

3-Shenja "L".

Në Amerikë është gjesti që do të thotë ‘dështak’, por në Kinë tregon numrin tetë.

4-Gishti i madh i dorës.

Kur ngre gishtin e madh të dorës në Amerikë tregon pohim, por në Iran dhe Irak ka kuptim ofendues.

5-Gishti i vogël i dorës.

Kur ngrihet gishti i vogël i dorës tregon se jep një premtim, ndërsa në Kinë tregon se personi që bën këtë gjest nuk është i lumtur.

6-Gishti tregues.

Kur lëviz gishtin tregues në Amerikë dhe në Ekuador ka kuptimin ‘hajde këtu’. Në Filipine përdoret për të thirrur një qen, por nuk duhet përdorur tek njerëzit pasi mund të arrestoheni nga policia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një funeral tepër i pazakontë në Irlandë ka kaluar nga lotët e zisë tek të qeshurat.

Ermal Mamaqi na ka treguar se filmi i tij i ri "I love Tropoja" është gati dhe shumë shpejt do të shfaqet në kinematë tonë me nisjen e vi

Një grup prej 80 shkencëtarësh kanë udhëtuar drejt Siberisë për të hetuar efektet e shkrirjes së akullit të përhershëm të Arktikut Lindor

Një mësuese e shkollës fillore në Queensland të Australisë i ka rënë të fikët në klasë pasi shkoi e dehur në mësim.

Pas sjelljes skandaloze të Ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, i cili në mënyrë shumë vulgare iu nxori gishtin e mesit mbrëmë protestuesve

I dashuri i mbesës së Mbretit të Spanjës është në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi u godit nga demi gjatë ndeshjes me të.

Edhe pse ka kaluar më shumë se një vit nga dasma mbretërore e Princ Harry-t me Meghan Markle, mediat e huaja vazhdojnë të komentojnë ende

Astrologët thonë se personat që i përkasin shenjave të Horoskopit që vijojnë si më poshtë, nuk e falin tradhëtinë.