Kinema në epokën e Covid-19, metoda që po ndjekin gjermanët për të mos u infektuar (VIDEO)

01/04/2020 - 09:04

E kujt i kishte shkuar mendja se kinemaja do të shndërrohej një ditë, në një monitor të madh përballë një parkingu automjetetsh.

Banorët e qytetit gjerman të Essen u mblodhën të hënën në kinemanë e tyre lokale, duke iu përshtatur epokës së Covid-19.

Biletat mund të bliheshin vetëm në internet dhe filmi mund të ndiqej brenda makinës. Nuk lejoheshin më shumë se dy persona brenda, ku përjashtoheshin dhe fëmijët në përputhje me kufizimet e karantinës.

Kinematë konvencionale në vend aktualisht janë të mbyllura.   

Gjermania ka raportuar aktualisht sot 71.808 raste dhe 775 viktima.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që pastrohen në dy deri në tre javë.

Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoni që mund të çojë dhe në vdekje.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.

Saturni, aligatori personal i liderit nazist Adolf Hitler, i famshëm në kohën e luftës me mijëra vizitorë të kopshtit zoologjik të Berlin

Përqafoi të dashurën, ndërsa ishin duke ecur në rrugën ”Strada Nuova”, në qendër të qytetit të Pavias, dhe për këtë gjest u gjobit nga po

Një fëmijë 1-vjeçar është kthyer në një personazh shumë të dashur në mediat sociale.

“Minjtë po bëhen gjithnjë e më agresivë në kërkimin e tyre për ushqim pasi restorantet në të gjithë SHBA-në janë ende të mbyllura për të