Koronavirusi/ Papa Françesku ka një apel për median

02/04/2020 - 08:11

Papa Françesku u bëri thirrje punonjësve të medias të ndihmojnë publikun të mos ndihet vetëm në këtë periudhë izolimi. Sipas kreut të Vatikanit, të gjithë ata që punojnë në fushën e komunikimit duhet të ndihmojnë ata që ndihen vetëm, pasi janë të detyruar të mos dalin nga shtëpitë. Të ndihmojnë në edukimin e fëmijëve dhe për informimin e njerëzve.

Ati i Shenjtë, duke përmendur edhe vargje nga bibla, citoi fjalën e Krishtit drejtuar Judenjëve: “Nëse qëndroni në fjalën time jeni me të vërtetë dishepujt e mi. Do të njihni të vërtetën dhe e vërteta do t’ju japë liri”. 

Papa Françesku e bëri thirrjen gjatë lutjes së përditshme në kishën e Shën Martës, që daton nga shekulli i 14, ndër kishat më të vjetra në Romë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pamje plot gjallëri vijnë së fundmi nga klubet e natës së qytetit kinez Vuhan, i cili si ish-epiqendër e pandemisë raporton zero raste të

Platformat sociale, TikTok dhe WeChat do të ndalohen në tregjet amerikane të aplikacioneve nga dita e diel, përveç nëse presidenti i Shte

A ekzistojnë strategji të veçanta për të hyrë në zemrën e një personi dhe për t’i bindur ata që të jenë pjesë e jona?

Alkent Pozhegu, artisti shqiptar nga Kosova që është certifikuar tri herë në rekordet Guinnes, së fundmi ka krijuar skulpturën e fluturës

Ushtarja amerikane Yasim Adil, është infektuar me COVID-19 dhe virusin vrasës ajo ia ka transmetuar edhe 23 personave në Gjermani, e për

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është sërish në pritje të ëmbël.

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re.