Koronavirusi/ Papa Françesku ka një apel për median

02/04/2020 - 08:11

Papa Françesku u bëri thirrje punonjësve të medias të ndihmojnë publikun të mos ndihet vetëm në këtë periudhë izolimi. Sipas kreut të Vatikanit, të gjithë ata që punojnë në fushën e komunikimit duhet të ndihmojnë ata që ndihen vetëm, pasi janë të detyruar të mos dalin nga shtëpitë. Të ndihmojnë në edukimin e fëmijëve dhe për informimin e njerëzve.

Ati i Shenjtë, duke përmendur edhe vargje nga bibla, citoi fjalën e Krishtit drejtuar Judenjëve: “Nëse qëndroni në fjalën time jeni me të vërtetë dishepujt e mi. Do të njihni të vërtetën dhe e vërteta do t’ju japë liri”. 

Papa Françesku e bëri thirrjen gjatë lutjes së përditshme në kishën e Shën Martës, që daton nga shekulli i 14, ndër kishat më të vjetra në Romë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Minjtë po bëhen gjithnjë e më agresivë në kërkimin e tyre për ushqim pasi restorantet në të gjithë SHBA-në janë ende të mbyllura për të

Pasi 164 minatorë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, miniera më e thellë e arit në botë, Mponeng, në Afrikën e Jugut, ka pezulluar p

Marco e Dario Zappa janë muzikantë nga Zvicra, prej vitesh të pranishëm me koncertet e tyre në Shqipëri dhe në Ballkan.

Kryemyftiu i Maqedonisë së Veriut, Sylejman Rexhepi, është martuar me një vajzë 50 vjet më të re.

Nik Kirgios, është padyshim një nga tenistët më funny në historinë e këtij sporti tepër popullor.

Pak ditë më parë qarkulluan online disa foto të disa bisedave, ku mendohej se ishte Kejvina Kthella dhe një mashkull që i ofronte 5 mijë

Një grua 126-vjeçare është bërë personi më i vjetër në botë që ka mundur COVID-19, të paktën sipas dokumenteve zyrtare.

Khloe Kardashian postoi të premten disa foto në Instagram ku shihej me një “look” të ri.

Aktorja e njohur Marjana Kondi rrëfeu së fundmi pengun e saj më të madh në jetë. Ajo ka treguar se peng i ka mbetur fakti që përveç vajzë