Kujtimet mund të mos përkojnë me realitetin

19/08/2019 - 10:08

Kujtimet janë si një muzë plot me gjëra të bukura, por edhe të shëmtuara, megjithatë studimet po i vënë në diskutim ato. Filozofi grek Aristoteli i ka quajtur kujtimet si “përshkrim i shpirtit”. 

Por a mund t’i besojmë ne vërtet momenteve të ngulitura në memorien tonë? Asgjë për kujtimet nuk është e thjeshtë. Qindra konkluzione kanë arritur në një përfundim të vetëm; ajo që kujtojmë mund të mos ketë ndodhur fare. Praktikisht, çfarë ne kujtojmë nuk është përkatësisht ajo që ne kemi përjetuar.

Hulumtimet tregojnë se kapaciteti i trurit të njeriut është i madh. Nuk është e mundur për ta përcaktuar me saktësi, por përllogaritjet na tregojnë një memorie me multimiliona gigabyte.

Për çdo eksperiencë që ne duam të kujtojmë, nevojitet një dekodim. Ky i fundit nuk është aspak i thjeshtë, pasi është një proces mjaft i pasur dhe kompleks që krijon pafund lidhje dhe nënkuptime. Pra, ne mund të kujtojmë diçka shumë të ngjashme, por në fakt është e modifikuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jahti i miliarderit rus,  Andrey Igorevich Melnichenko është parë duke lundruar në brigjet e qytetit të Sarandës.

Udhëtimi i fundit zyrtar i Princit Harry dhe Meghan Markle si anëtarë të Familjes Mbretërore u kushtoi taksapaguesve britanikë gati një ç

Një mi gjigand afrikan ka marrë një medalje ari prestigjoze për punën e tij në zbulimin e minave tokësore. Magawa ka nuhatur 39 miniera t

Nipi i Pablo Escobarit, Nicolas Escobar thotë se ka gjetur një qese plastike me para me vlerë prej 18 milionë dollarë të fshehura në muri

Një deputet në Argjentinë, që harroi kamerën ndezur, është pezulluar nga detyra.

Disa ditë më parë, vëmendjen e ndjekësve në rrjete sociale e mori një fotot të publikuar nga moderatorja e njohur Bieta Sulo.

Një baba e ka lënë djalin e tij vetëm në shtëpi me një të huaj për pesë ditë me radhë sepse donte të shkonte me pushime në Itali.

“Ata thonë se ajo që nuk të vret të bën më të fortë … Ja ku jemi, me dëshirën e madhe që të kthehemi më të fortë se kurrë!Me anë të këtij

E vendosur tani në SHBA, Meghan Markle hedh pas shpine kurorën angleze dhe i drejton sytë nga Shtëpia e Bardhë.

Revista e famshme “Forbes” së fundmi ka publikuar një artikull për disa vende të botës që mund të vizitohen lehtësisht në kohë pandemie.