Ky rajon në Itali ofron 25,000 euro për t’u zhvendosur atje

12/09/2019 - 13:11

Një rajon në jug të Italisë po u ofron njerëzve 700 Euro në muaj për të qëndruar 3 vjet atje, në total 25,000 Euro, pasi po përpiqet të rrisë popullsinë, që është në rënie.

Më shumë se 9 mijë persona janë larguar nga Molise që nga viti 2014, duke e lënë popullsinë aktuale në 305 mijë banorë. Nga nëntë qytetet e këtij rajoni nuk është regjistruar asnjë lindje vitin e kaluar.

Kërkesat për banorët e rinj përfshijnë zhvendosjen e tyre në një fshat me më pak se 2 mijë banorë dhe zotimin e tyre për të hapur çfarëdo lloj biznesi, me kushtin që investimi të kthehet në fshat.

Presidenti i Molise, Donado Toma tha se përfitimi i parave nuk do të jetë vetëm për ata që do të shpërngulen atje, por gjithashtu për banorët, të cilët do të marrin më shumë se 10 mijë Euro në muaj për të ndihmuar në ndërtimin e infrastrukturës dhe promovimin e aktiviteteve kulturore.

Sipas tij, kjo është një mundësi për të ndihmuar banorët që të qëndrojnë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal

Kobe Bryant, ish basketbollisti i famshëm i NBA dhe Los Angeles Lakers, ka ndërruar jetë në moshën 41-vjeçare si pasojë e një aksidenti m

Shuhet legjenda e basketbollit amerikan dhe botëror, Kobe Bryant. Sipas asaj që shkruan gjermania "Bild", shkak është bërë rrëzimi i heli

Edhe pse në një moshë të pazakontë, Iris Jones ka në plan të martohet me të dashurin e saj egjiptian Mohamed Ahmed Irbriham. Ai është vet

Në momentin kur ra tërmeti me madhësi 6.8 ballë në provincën Elazig të Turqisë, një grua solli në jetë fëmijën e saj.

Në mesin e situatës emergjente të shkaktuar nga virusi i rrezikshëm, në rrjetet sociale është publikuar videoja e një djali, i cili ha të