Lind për herë të parë fëmija pa gjini nga një burrë

13/12/2017 - 16:47

Një burrë transgjinor ka lindur një fëmijë të shëndetshëm, pesë vite pas fëmijës së parë që e bëri kur jetonte si femër.

30-vjeçari, Kaci Sullivan nga Shtetet e Bashkuara është personi i parë në botë që ka lindur fëmijë kur jeton si mashkull dhe femër.

Ai ka një fëmijë të vogël, 5-vjeçarin Grayson me ish-bashkëshortin. Phoenix lindi një foshnje të shëndetshme me anë të metodës cesariane, me peshën 4 kg.

Partneri i tij, Steven e ka mbështetur në çdo moment dhe kanë vendosur të mos i zgjedhin gjininë derisa të arrijë moshën për të zgjedhur seksualitetin që dëshiron.

Sullivan tregon se ka marrë shumë vëmendje kur ishte shtatzënë, përfshirë disa akuza në rrjetet sociale por dëshironte të thyente tabu rreth prindërve transgjinore.

"Momenti që fëmija erdhi në jetë dhe e dëgjoja duke qarë është i papërshkrueshëm. Është e pabesueshme të mendoj që unë e kisha këtë foshnje të vogël. Pas 26 javëve dhimbje në mëngjes dhe 7 ditëve dhimbje nga lindja, ishte moment shumë i bukur. Ne jemi të lumtur dhe mirënjohës që e shijojmë gjithçka si një familje," – tha ai për Independent.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E teksa bota mbarë respekton në 20 Tetor Natën e Hënës, Kina mendon përtej saj.

Është munduar që shpeshherë ta mbajë familjen e tij larg mediave dhe fotove në rrjete sociale, por siç duket këtë herë kryeministri Edi R

Arrestimi i Arkimed Lushaj ku shihej gati nudo në një dhomë hoteli, i mbuluar vetëm me çarçaf bëri xhiron e mediave.

Ndërkohë që Sali dhe Shpresa Lushaj, prindërit e këngëtarit Arkimed Lushaj që u arrestua pak ditë më parë, kanë qenë sot të ftuar në emis

Ëndrra e çdo femre është që të duket e re në çdo moshë, por një nënë e tre fëmijëve duket se e ka realizuar këtë dëshirë.

Një aksidenti i pazakontë është regjistruar të enjten rreth orës 18:30 në fshatin e vogël të Gütersloh në Gjermaninë Perëndimore.

Aurenc Bebja/ Publikohet letra e lamtumires se Princ Vidit drejtuar shqitareve para se ai të largohej nga porti i Durrësit.

Kryeministri Edi Rama ishte sot i ftuar në “Zonë e Lirë”.

Në fillim-vitet ’90, kompania SOE paraqiti planin ambicioz për ndërtimin e kompleksit “Dionisos”, në Sitia, Kretë.

Në shekullin e 16-të, njerëzit besonin se një enë gjaku në gishtin e katërt të dorës së majtë shkonte drejtpërdrejt në zemër.