Majmunë inteligjentë me gjene njeriu!

16/08/2019 - 22:49

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.

Majmunët e llojit “Resus Makak” janë bërë më inteligjentë në krahasim me të tjerët e llojit të vet, dhe treguan se kanë kujtesë më të fortë.

Shkencëtarët kinezë modifikuan versionin njerëzor të gjenit MCPH1 dhe e futën në trupin e makakëve. Praktikisht, ata morën kopje të këtij gjeni të njeriut, që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e trurit, dhe e vendosën brenda embrioneve të majmunëve nëpër një virusi që mbartte gjenin.

Gjeni i ri bëri që truri i majmunëve të zhvillohej në një periudhë kohore që është më e ngjashme me atë të njeriut, pra, më shpejt se majmunët e tjerë. Por arritja shkencore pati dhe debate morale, pasi nga 11 embrionët e prekur, vetëm 5 mbijetuan për ta vazhduar eksperimentin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja e njohur e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Mimoza Marjanaku, nga karantina ku është vendosur në Itali së bashku me familje

Një djalosh 13-vjeçar nga Brixton, Londër mendohet se është bërë viktima më e re e koronavirusit në Britani.

Një tablo e piktorit holandez, Vincent van Gogh u grabit në një muze në Holandë, aktualisht i mbyllur për shkak të pandemisë së COVID-19,

Një javë pas vendosjes së karantinës së ashpër në Britani, janë raportuar të paktën tre episode të dhunës brenda famijes që kanë përfundu

Pas publikimit të lajmit se ilaçi i përgatitur nga “Kevzara” ka shëruar me sukses pacientin e parë, të infektuar me COVID-19, me metodën

Për shkak të koronavirusit, deputetja e Durrësit Edlira Hyseni dhe djali i saj Kevin, u detyruan ta festojnë të ndarë ditëlindjen.

Secili në shtëpinë e vet, duke ruajtur distancat, por njëkohësisht duke mos i mohuar njëri-tjetrit një drekë mes miqsh.

Victoria Beckham ka lajmëruar se do të dhurojë 20% të të gjithë shitjeve të firmës së saj të modës dhe brand-it të bukurisë për njerëzit

Studiuesit australianë po verifikojnë testimin njerëzor në shkallë të gjerë për të parë nëse një vaksinë e përdorur prej dekadash për të