“Mami qan shumë!” Zbulohet letra prekëse që 8-vjeçarja Esjela Karanxha shkroi para se të humbte jetën në rrënojat e tërmetit

14/01/2020 - 14:27

Esjela Karanxha, ishte një prej viktimave të tërmetit të 26 nëntorit që u gjet e pajetë në krahët e nënës së saj, Dienës.

Vogëlushja nuk kishte mundur që të dilte e gjallë nga rrënojat. Nëna e saj po, por pavarësisht se ishte e ndërgjegjshme kur doli nga rrënojat, ndërroi jetë pak orë më pas, kur mësoi se e bija nuk gjendej pranë saj.

Diena kishte humbur bashkëshortin 5 vite më parë, piktorin Dorian Karanxha, i cili u nda nga jeta në vitin 2015, në moshën 37-vjeçare pas një ataku kardiak.

Por dy muaj para tragjedisë së nëntorit, Esjela kishte dërguar një letër prekëse në redaksinë e “Dua të të bëj të lumtur”.

Moderatorja Arbana Osmani zbuloi mbrëmë përmes një videoje të promos së emisionit të ri se, letrën e Esjelës që do të lexojë të shtunën kur të nisë puntata e parë e “Dua të të bëj të lumtur”.

Letra e plotë:

Emisionit “Dua të të bëj të lumtur” Unë që po ju shkruaj quhem Esjela Karanxha dhe jam 8 vjeçe. Dua të të bëj të lumtur gjyshen më të mirë në botë, atë që më ka rritur me shumë dashuri, nënën time Rozetën. Ajo është gjithmonë me mua, s’më ka lënë kurrë të mërzitem që kur babi iku lart në qiell. Mami qan shumë, por ajo më thotë që ju më keni mua dhe ne babi na sheh nga lart dhe lutet për ne. Unë e dua shumë gjyshen time. Për vitin e ri 2019, ne e festuam dhe unë i këndova nënës këngën tonë të preferuar të Kejsi Tolës “Ti më ke mua”. Unë dua t’i them që ti gjithmonë do të më kesh pranë dhe kur unë të rritem do të jem gjithmonë me ty.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kobe Bryant, ish basketbollisti i famshëm i NBA dhe Los Angeles Lakers, ka ndërruar jetë në moshën 41-vjeçare si pasojë e një aksidenti m

Shuhet legjenda e basketbollit amerikan dhe botëror, Kobe Bryant. Sipas asaj që shkruan gjermania "Bild", shkak është bërë rrëzimi i heli

Edhe pse në një moshë të pazakontë, Iris Jones ka në plan të martohet me të dashurin e saj egjiptian Mohamed Ahmed Irbriham. Ai është vet

Në momentin kur ra tërmeti me madhësi 6.8 ballë në provincën Elazig të Turqisë, një grua solli në jetë fëmijën e saj.

Në mesin e situatës emergjente të shkaktuar nga virusi i rrezikshëm, në rrjetet sociale është publikuar videoja e një djali, i cili ha të

Një histori prekëse e programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e Rubies e cila kishte zgjedhur emisionin për të surprizuar vajzën e

Ermal Mamaqi i ftuar në emisionin “Mos i  fol shoferit”, përveç filmit të tij më të ri “ I Love Tropoja”, ka folur edhe për filmin që ka

Vende të ndryshme të botës kanë rregulla të ndryshme. Për vizitorët, ato sigurisht janë të panjohura.

Mburrja nuk është një gjë e bukur, por gjithmonë ekziston dikush që e konsideron veten superior ndaj të tjerëve, më autoritar, më të aftë

Mbrëmjen e kaluar, moderatori i emisionit "Zonë e Lirë", Arian Çani kishte ftuar një trupë aktorësh për të promovuar një shfaqje teatrale