Mbipesha është sëmundje infektive

19/12/2012 - 16:54

KINE - Mbipesha shkaktohet nga infeksioni bakterial dhe jo nga mungesa e aktivitetit fizik apo grykësia. Në një konkluzion të tillë arritën shkencëtarët kinezë pas tetë vjet studimesh, njofton gazeta britanike "The Financial Times".

Specialistët zbuluan se një klasë e veçantë bakteriesh - Enterobacteriaceae - shkaktojnë akumulimin e yndyrës në organizmin e njeriut dhe nuk lejojnë shpërbërjen natyrore të saj.

Studiuesit kinezë sugjerojnë se po hapet një rrugë e re në luftën kundër obezitetit për llogari të krijimit të medikamenteve të brezit më të ri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bullizmi është një fenomen që prek së tepërmi fëmijët me nevoja të veçanta ose aftësi ndryshe.

Princi Harry dhe Meghan Markle nuk do të përdorin më markën e tyre Sussex Royal, konfirmoi sot zëdhënësja e tyre.

Një operacion sekret nga policia spanjolle ka mundur të shpëtojë gjashtë punëtorë të bllokuar në kushte të mjerueshme, në një fabrikë për

“Historia ime” në TV Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 28-vjeçari nga Tirana.

Gwyneth Paltrow ka organizuar një dinner Party me temë: Të gjitha pa make-up.

Pasiviteti i bën dëm jo vetëm trupit, por edhe mendjes.

14-vjeçarja Anna medenese, 14 vjeçe, nuk ia ka dalë dot.

Një mësuese angleze ka humbur jetën, pasi mori një mbidozë qetësuesish, ndërsa vuante nga infeksioni i traktit urinar. Urgjenca nuk iu pë

Elia Zaharia është nga ato vajza që njihet menjëherë për shkak të stilit të flokëve, të cilit i qëndron besnike prej vitesh, por edhe ngj