Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip festojnë 73-vjetorin e martesës

21/11/2020 - 16:05

Mbretëresha Elizabeth II dhe Princi Philip, Duka i Edimburgut festuan një ditë më parë 73-vjetorin e martesës.

Ata u celebruan më 20 nëntor 1947 teksa dasma u shoqërua me festime në Westminster në Londër. Në atë kohë Elizabet ishte një princeshë 21-vjeçare dhe Filipi një oficer marine 26-vjeçar.

Ceremonia u ndoq nga të gjitha shtëpitë mbretërore në botë. Mijëra njerëz dolën në rrugët dhe sheshet e Londrës për të parë çiftin e ri mbretëror dhe për herë të parë ceremonia u regjistrua dhe transmetua në kanalet BBC.

Tashmë Elisabet është 94 vjeç dhe Duka i Edimburgut është 99 vjeç.

Ajo ka qenë gjithmonë e zënë me jetën zyrtare, Filipi i zënë me edukimin e fëmijëve të tij. Së bashku ata vizituan çdo cep të ish-kolonive dhe më gjerë, takuan udhëheqësit më të rëndësishëm në planet, morën pjesë në çdo lloj inaugurimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ngritja “raketore” Elon Musk mes njerëzve më të pasur të botës, vazhdon pa ndalim.

Një truk shumë praktik me lëvoren e bananes mund të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Para dy netësh u mbajt ceremonia e “American Music Awards”, që mblodhi disa nga emrat më të njohur të muzikës botërore.

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në dhomën e operacionit të spitalit ku do të kryente një procedurë ortopedike, njoftonin mediat v

Një taksist në Turqi ka bërë një gjest që jo shumë njerëz e bëjnë, pasi gjeti një sasi të konsiderueshme parash në automjetin e tij.

Periudha e vështirë është gati të mbarojë për pothuajse gjysmën e shenjave të zodiakut.

Këngëtarja shqiptare, Zajmina Vasjari mbetet një nga femrat më tërheqëse të showbiz-it shqiptar.

Përse vijojmë të dezinfektojmë sipërfaqet nga frika e koronavirusit kur e dimë se ai qëndron në afër?

Një burrë që vrau gruan e tij u tha policëve, se ajo nuk ishte e lumtur pasi ai nuk dukej aq mirë sa ajo.

Ish-çifti i famshëm, Liam Hemsworth dhe Miley Cyrus prej kohësh janë në qendër të mediave për jetën e tyre private.