Medikamenti Kevzara mund të ndihmojë në trajtimin e pacientëve COVID-19

30/03/2020 - 22:52

Pas publikimit të lajmit se ilaçi i përgatitur nga “Kevzara” ka shëruar me sukses pacientin e parë, të infektuar me COVID-19, me metodën e re, shumë njerëz i kanë kthyer sytë nga produktet e “Kevzara”.

Kura e re është një produkt i zbuluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga kompania “Regeneron Pharmaceuticals” dhe “Sanofi”, ndërsa mësohet se emri i ilaçit të ri që po sulmon Covid-19 është Kevzara, raportojnë mediet ndërkombëtare.

Kevzara është një antitrup monoklonal plotësisht njerëzor që pengon rrugën e interleukin-6 (IL-6) duke e bllokuar receptorin IL-6, raporton një medie tjetër.

IL-6 mund të luajë një rol në drejtimin e përgjigjes inflamatore tepër aktive në mushkëri te pacientët që janë të sëmurë rëndë ose janë prekur nga infeksioni COVID-19.  Medikamenti Kevzara me sa duhet do jetë ai që do të mposhtë COVID-19 dhe do të na shpëtojë të gjithëve.

Shkencëtarët kanë prova paraprake që IL-6 mund të luajë një rol kryesor në drejtimin e përgjigjes imunitare inflamatore që shkakton sindromën akute të shqetësimit të frymëmarrjes (ARDS) te pacientët e sëmurë nga COVID-19. Ndaj pa frikë mund të themi se është gjetur “thembra e Akilit”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ashtu si çdo fillim muaj, astrologia e njohur Meri Shehu ka qenë e ftuar në emisionin "Rudina", ku edhe ka bërë renditjen e shenjave me m

A ekzistojnë strategji të veçanta për të hyrë në zemrën e një personi dhe për t’i bindur ata që të jenë pjesë e jona?

Këngëtari i njohur Chris Trousdale është ndarë nga jeta në moshën 34 vjeçare. Lajmi i trishtë për ndarjen nga jeta para kohe të ish-anëta

“Një vajzë 8-vjeçare e punësuar në mënyrë të paligjshme si shërbëtore është vrarë nga punëdhënësit e saj në Rawalpindi, Pakistan pasi hum

NASA ka publikuar një foto të veçantë të liqenit të Shkodrës, e kapur nga hapësira.

Një peticion ka nisur në Izrael, që po bën thirrje që këngët e Dua Lipës të ndalohen në radio.

Nëse deri tani e keni përdorur deodorantin vetëm për aromë të mirë dhe për të parandaluar djersitjen në zonën e sqetullave, është momenti

Sot do të flasim për shenjat zodiakale që kanë shpesh dhe gjithmonë frikë.