Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Meghan fiton gjyqin kundër mediave britanike, dëmshpërblehet me mijëra euro

03/03/2021 - 09:21

Dukesha e Sussex, Meghan Markle u dëmshpërblye me 450 mijë paund ose rreth 521 mijë euro pas fitores së betëjes ligjore kundër "Mail On Sunday", e cila kohë më parë publikoi letrën personale që dukesha i shkroi babait të saj.

Muajin e kaluar, gjykatësi Mark Warby në Gjykatën e Lartë të Londrës vendosi që tabloidi kishte shkelur privatësinë e Meghan dhe kishte shkelur të drejtën e saj të autorit duke botuar pjesë të letrës me pesë faqe që i shkroi babait të saj, Thomas Markle në prag të dasmës së saj me Princin Harry, shkruan Reuters.

Ekipi ligjor i Meghanit kërkonte më shumë se 1.5 milion paund (1.7 milionë euro) tarifa ligjore dhe se gjysma e shumës duhet të paguhet brenda 14 ditëve.

Gjykatësi Warby vendosi në favor të saj pa mbajtur një gjyq, duke thënë se artikujt ishin një shkelje e qartë e privatësisë pasi gazeta argumentoi që dukesha kishte dashur që përmbajtja e letrës të bëhej publike dhe ajo formoi pjesë të një strategjie mediatike.

Warby ra dakord të bënte një urdhër shpenzimesh të përkohshme prej 450 paund (521 euro) duke thënë se shuma përfundimtare “mund të jetë shumë më tepër se kaq”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas sagës së famshme “Harry Potter”, J.K.

Thuhet se fati qëndron gjithmonë në anën e guximtarëve. Nuk i braktis kurrë njerëzit që e kërkojnë atë duke i shpërblyer në fund. Nuk do

Macaulay Culkin është bërë baba për herë të parë.

Një prift italian ka hequr dorë nga detyra e tij fetare, pasi është dashuruar.

Ëndrrat mbajnë kuptime të fshehura dhe mesazhe të fuqishme.

Lëkura juaj është më e thatë dhe temperatura juaj është më e ulët gjatë natës.

97-vjçarja Robertine Houbrechts nga fshati belg, Muizen është e dashuruar me birrën! Sipas mediave të huaja, çdo natë ajo ende pi deri në

Princi Harry tashmë është kthyer në atdheun e tij për të marrë pjesë në varrimin e gjyshit, Princit Philip , të shtunën më 17 prill.

Mjekja e njohur, gjithashtu kandidatja për deputete e Partisë Socialiste për qarkun e Tiranës, Najada Çomo duket se nuk është ‘pro’ ndrys