Ministri i Financave në Angli: Hani jashtë për të mbështetur restorantet

04/07/2020 - 17:11

Ministri i Financave, Rishi Sunak inkurajoi sot britanikët të “hanë jashtë për të mbështetur” punësimin në restorante, në ditën e parë të rihapjes së pub-eve, restoranteve dhe kafeneve në Angli, të mbyllura që prej mesit të muajit mars për shkak të epidemisë së koronavirusit.

Në një intervistë për të përditshmen “The Times”, Rishi Sunak u shpreh i shqetësuar përsa i përket punësimit të një gjenerate të shënuar nga koronavirusi.

“Ne nuk dëshirojmë ta humbim këtë gjeneratë”, deklaroi ministri, i cili kërkoi me çdo çmim që njerëzit të mund të rigjejnë punën që kishin para epidemisë.

“Duke ngrënë jashtë si mbështetje, ne mund t’i mbrojmë këto të punësuar”, kërkoi ai duke shprehur frikën se shumica e të prekurve do të ishin “gra”, “të rinj” dhe “punonjësit me kohë të pjesshme”.

Kjo deklaratë erdhi pasi Anglia ndërmori një hap tjetër kyç në kthimin e saj në normalitet, me hapjen për herë të parë të pub-eve, hoteleve, restoranteve dhe kafeneve që prej vendosjes së masave kufizuese më 23 mars për të parandaluar përhapjen e COVID-19

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga sot qyteti i Milanos ndalon pirjen e duhanit në mjedise të hapura në disa zona të qytetit. Ndalimet fillojnë nga stacionet e transpor

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një d

Një person në California, SHBA, i cili ishte “i frikësuar për të shkuar në shtëpi për shkak të Covid” jetoi i fshehur në Aeroportin O’Har

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trump ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia

Arkeologët tashmë do të kenë mundësi të kuptojnë më mirë Tempullin e Kukulcan pasi një investigues pati mundësinë të filmonte brenda stru

Në një zonë lindore të Turqisë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në pesë metra.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, rrallëherë publikon foto familjare, por këtë herë e ka thyer këtë rregull.

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.

Rejhan Sjunger është vetëm 14 vjeç dhe ka ngritur në këmbë jurinë e kompeticionit muzikor për fëmijë në Suedi.