MIT projekton maskën që vret me nxehtësi koronavirusin

22/10/2020 - 22:48

Maskat për fytyrën po përdoren në të gjithë botën për të provuar dhe mbajtur koronavirusin jashtë vrimave të hundës dhe gojës, pasi kjo është mënyra e tij kryesore për të hyrë në sistemin tonë.

Tani, inxhinierët e MIT (Instituti Teknologjik i Maçaçuses) duan të bëjnë një hap tjetër përpara në luftën kundër COVID-19, dhe jo vetëm duke e mbajtur virusin jashtë, por duke e hequr qafe atë plotësisht. Kështu që ekipi ka dalë me një plan për të krijuar një maskë fytyre që përdor nxehtësinë për të mbajtur larg virusin, dhe më e rëndësishmja, që e zhduk atë.

Plani është që studiuesit e MIT të ndërtojnë një maskë fytyre që ka një rrjetë bakri të ngrohur. Rrjeta do të ndihmonte në ngadalësimin e grimcave virale nga hyrja në sistemin e përdoruesit, si dhe ngrohjen e mjaftueshme për të vrarë virusin.

Maska do të funksionojë me bateri e cila do të shërbejë për të nxehur rrjetën e bakrit deri në 90 gradë celsius. Nëse do të arrijë të komercializohet, sigurisht që do të kushtojë më shumë sesa një maskë tekstili, kirurgjikale apo N95. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ngritja “raketore” Elon Musk mes njerëzve më të pasur të botës, vazhdon pa ndalim.

Një truk shumë praktik me lëvoren e bananes mund të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Para dy netësh u mbajt ceremonia e “American Music Awards”, që mblodhi disa nga emrat më të njohur të muzikës botërore.

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në dhomën e operacionit të spitalit ku do të kryente një procedurë ortopedike, njoftonin mediat v

Një taksist në Turqi ka bërë një gjest që jo shumë njerëz e bëjnë, pasi gjeti një sasi të konsiderueshme parash në automjetin e tij.

Periudha e vështirë është gati të mbarojë për pothuajse gjysmën e shenjave të zodiakut.

Këngëtarja shqiptare, Zajmina Vasjari mbetet një nga femrat më tërheqëse të showbiz-it shqiptar.

Përse vijojmë të dezinfektojmë sipërfaqet nga frika e koronavirusit kur e dimë se ai qëndron në afër?

Një burrë që vrau gruan e tij u tha policëve, se ajo nuk ishte e lumtur pasi ai nuk dukej aq mirë sa ajo.

Ish-çifti i famshëm, Liam Hemsworth dhe Miley Cyrus prej kohësh janë në qendër të mediave për jetën e tyre private.